اعتراض روسیه به برخورد خشن پلیس آمریکا با خبرنگاران در جریان اعتراضات خیابانی اخیر

به گزارش مجله زیتوا، وزارت خارجه روسیه برخورد خشونت آمیز پلیس آمریکا با خبرنگار روس را که در حال پوشش خبری اعتراضات خیابانی در ایالات متحده بود، غیرقابل قبول خواند و سفارت روسیه نیز یادداشت اعتراض رسمی مسکو را به وزارت خارجه آمریکا ارسال کرد.

اعتراض روسیه به برخورد خشن پلیس آمریکا با خبرنگاران در جریان اعتراضات خیابانی اخیر

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تاس، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای اظهار داشت که مقامات م سکو از سازمان های بین المللی ذی ربط انتظار دارند نسبت به خشونت بی دلیل پلیس آمریکا علیه نمایندگان رسانه های گروهی که در حال پوشش خبری اعتراضات خیابانی در بعضی شهر های ایالات متحده هستند، از جمله میخائیل تورگی یف خبرنگار روس، واکنش مناسب نشان دهند.

وزارت خارجه روسیه نسبت به افزایش روزافزون موارد برخوردهای خشونت آمیز پلیس و بازداشت های غیرقانونی روزنامه نگاران به هنگام پوشش خبری اعتراضات خیابانی در ایالات متحده که پس از قتل جرج فلوید سیاه پوست آمریکایی توسط پلیس شروع شد، ابراز نگرانی نموده یادآور شد: زمانی که مأموران اجرای قانون آمریکایی از وسایل خاصی، مانند گلوله های لاستیکی و گازهای اشک آور و غیره...، علیه نمایندگان رسانه های گروهی استفاده نمایند، چنین برخوردی غیرقابل قبول است، به خصوص آنکه گزارشگر خبرگزاری نووستی روسیه حتی کارت مطبوعاتی خود را به نیروهای پلیس شهر مینیاپولیس نشان داده بود، ولی آنها عمداً، به صورت او اسپری فلفل پاشیدند.

وزارت امور خارجه روسیه به دولت آمریکا تعهدات بین المللی این کشور در مورد حصول اطمینان از تأمین امنیت جانی و امکان فعالیت بدون محدودیت روزنامه نگاران و همچنین دسترسی برابر به اطلاعات برای همه و آزادی بیان را یادآور شد و تأکید کرد: ما انتظار داریم که مقامات ذی صلاح آمریکایی تحقیقات کاملی درباره این حوادث انجام دهند، ضمن اینکه ساختارهای بین المللی فعال در این عرصه و همچنین سازمان های غیردولتی حقوق بشری نیز باید به درستی به این مسئله واکنش نشان دهند.

اعتراض رسمی دولت روسیه به وزارت امور خارجه آمریکا تسلیم شده است

در همین رابطه، آناتولی آنتونوف سفیر روسیه در واشنگتن صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت که سفارت فدراسیون روسیه در ایالات متحده با توجه به رفتار غیرقابل قبول پلیس شهر مینیاپولیس با میخائیل تورگی یف گزارشگر خبرگزاری نووستی، یادداشت اعتراضی را به وزارت امور خارجه آمریکا تحویل داده است.

آنتونوف گفت: در رابطه با این واقعیت ظالمانه، یادداشت اعتراض رسمی دولت فدراسیون روسیه به وزارت امور خارجه ارسال شده است. ما خواهان تحقیقات دقیق درباره این حادثه و اطلاع یافتن از نتایج آن هستیم.

این دیپلمات روس با تأکید به اینکه سازمان های فعال در عرصه حقوق بشری هم باید نقض آشکار حقوق روزنامه نگاران در ایالات متحده را مورد آنالیز قرار دهند، افزود: جالب توجه است که رسانه ها و مطبوعات آمریکایی در این شرایط هیچ نشانه ای از همدلی و اعتراض به این خشونت، نشان نداده ا ند.

سفیر روسیه یادآور شد، همان طور که در فیلم های منتشره در این رابطه تعیین است، خبرنگار روس، به همراه روزنامه نگاران آمریکایی که کنار او بودند، به وضوح خود را معرفی نموده بود و نشان های مناسبی هم روی لباس های خود داشتند که ماهیت آنها را معلوم می کرد و در برابر نیروهای پلیس هم هیچ مقاومتی از خود نشان نداده بودند.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 775

به "اعتراض روسیه به برخورد خشن پلیس آمریکا با خبرنگاران در جریان اعتراضات خیابانی اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض روسیه به برخورد خشن پلیس آمریکا با خبرنگاران در جریان اعتراضات خیابانی اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید