خط فقر معاش تهرانی ها اعلام شد ، 16 میلیون ایرانی زیر خط فقر هستند

به گزارش مجله زیتوا، قائم مقام رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) خط فقر ماهانه معاش هر نفر در استان تهران و در شهریور ماه سال جاری را 454 هزار تومان اظهار داشت.

خط فقر معاش تهرانی ها اعلام شد ، 16 میلیون ایرانی زیر خط فقر هستند

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، حسین صمصامی در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل کمیته امداد استان تهران با بیان این که از لحاظ گستردگی فعالیت مالی و جمعیتی 23 درصد از فراوری ناخالص ملی مربوط به استان تهران است اضافه کرد: بعد از استان تهران، استان خوزستان با 14 درصد از سهم فراوری ناخالص ملی به دلیل فراوری نفت در رتبه دوم قرار گرفته است.

وی با بیان این که استان تهران 16.3 درصد از جمعیت کشور را نیز در خود جای داده است اظهار کرد: براساس اعلام بانک مرکزی 62.5 درصد از تسیهلات بانکی در استان تهران توزیع شده و 54 درصد از کل سپرده های بانکی نیز مربوط به این استان است. به عبارتی دیگر بیش از 1950 میلیارد تومان نقدینگی کشور در استان تهران متمرکز شده است.

قائم مقام رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) با بیان این که خط فقر در استان تهران در شهریور ماه سال جاری 454 هزار تومان در ماه برای یک نفر بوده است توضیح داد: این در حالی است که خط فقر برای تامین معاش یک نفر در ماه در آذر ماه سال گذشته 349 هزار تومان و در اسفند ماه سال گذشته نیز 446 هزار تومان بوده است.

  • تنها 20 درصد جمعیت زیر خط فقر تحت پوشش نهادهای حمایتی اند

به گفته صمصامی، همه افراد زیر خط فقر تحت پوشش نهادهای حمایتی نیستند و تنها بین 20 تا 24 درصد از آنها تحت پوشش قرار دارند و مابقی تحت پوشش هیچ نهادی نیستند؛ این به آن معناست که وظیفه و رسالت کمیته امداد سنگین تر شده است.

وی با بیان این که خدمت رسانی و شناسایی محرومان در اولویت کمیته امداد قرار گرفته است شرح داد: اگر برنامه 5 ساله ششم توسعه محقق گردد با اجرای این برنامه ها توسط کمیته امداد در حوزه فقر تحول اساسی اتفاق خواهد افتاد. تحول اساسی دیگر نیز در حوزه فناوری اطلاعات است چرا که دیگر دوران پر کردن فرم های کاغذی و ... به سر آمده و پاسخگو نیست.

قائم مقام رئیس کمیته امداد در ادامه اضافه کرد: در حال حاضر حدود 4 میلیون نفر تحت پوشش کمیته امداد هستند. براساس برآورده های ما در صورتی که قصد داشته باشیم تمام افراد زیر خط فقر را در حد تامین خوراک تحت پوشش بگیریم 11 هزار میلیارد تومان کسری بودجه خواهیم داشت چرا که گفته می گردد 16 میلیون نفر زیر خط فقر هستند. با این وجود راه چاره کمیته امداد در برنامه پنجم به کارگیری نظام جامع خیر و احسان است تا به این ترتیب افراد خیر به سمت کمیته امداد راهنمایی شوند و به برطرف فقر یاری نمایند امیدواریم تا یک سال آینده این اتفاق محقق گردد.

صمصامی در ادامه تاکید نمود: کمیته امداد دقیق ترین و به روزترین اطلاعات فقر کشور را فراوری می نماید به طوری که معین است در 1800 نقطه کشور خط فقر به چه میزان است و چه تغییراتی خواهد نمود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 دی 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 305

به "خط فقر معاش تهرانی ها اعلام شد ، 16 میلیون ایرانی زیر خط فقر هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خط فقر معاش تهرانی ها اعلام شد ، 16 میلیون ایرانی زیر خط فقر هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید