دولت با همراهی صادرکنندگان معتبر و تولیدکنندگان، اقتصاد بدون نفت را عملیاتی کرده است

به گزارش مجله زیتوا، تقویت بورس کالا، مقابله با گرانی، گزارش منابع و مصارف ارزی کشور برای سال 99 و ضرورت شفافیت از جمله مهم ترین محورهای نشست امروز ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به ریاست رئیس جمهور بود.

دولت با همراهی صادرکنندگان معتبر و تولیدکنندگان، اقتصاد بدون نفت را عملیاتی کرده است

حسن روحانی در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، عرضه کالاها به قیمت مناسب را از برنامه های اصلی دولت در کنار رونق تولید برشمرد و افزود: باید با اصلاح جهت تولید، توزیع و تعریف فرایندها در این زنجیره، در فرایند مشخص قیمت کالاها شفاف سازی انجام گیرد.

رئیس جمهور افزود: مقابله با گرانی بدون دلیل ایجاب می کند در کنار اعمال نظارت های تعریف شده برای دستگاه های مرتبط، با ایجاد شفافیت، زمینه نظارت عمومی را نیز فراهم کنیم. روحانی تاکید کرد: مردم باید بدانند قیمت مواد اولیه برای ساخت محصول و تمام شده تولید محصولات چگونه است و وقتی کالایی به دست مردم می رسد چه جهتی برای مشخص قیمت را طی کرده است این شفافیت هم موجب نظارت عمومی و مقابله با فساد و گرانی خواهد بود و هم رقابت را در اقتصاد رقم خواهد زد.

روحانی افزود: همه تولید کنندگان به ویژه دستگاه های دولتی موظف هستند فرایند قیمت گذاری و عرضه سریع و آسان کالاهای تولیدی به ویژه مواد اولیه را معین کرده و برای مقابله با معضل گرانی اقدامات مؤثر را انجام بدهند.

روحانی با بیان اینکه افزایش قیمت در مورد کالاهایی که در بخش دولتی و عمومی غیر دولتی تولید می شود به هیچ عنوان قابل قبول نیست، گفت: بخش عمومی باید در زمینه کنترل قیمت ها با تعریف فرایند مشخص قیمت ها و مقابله با گرانی پیشتاز باشد تا بتوانیم در شرایط جنگ اقتصادی و روزهای سخت پدید آمده از معضل کرونا، فشار اقتصادی را بر مردم کاهش دهیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: بورس کالا باید تقویت شود و با شفافیت عرضه و تقاضا و خارج کردن عملیات سفته بازانه، قیمت کالاهای تولیدی کشور را به سطح منطقی برساند. روحانی با قدردانی از افزایش سطح تولید در کالاهایی مانند فولاد و پتروشیمی که در سال های قبل در فهرست کالاهای وارداتی کشور بودند و اکنون به فرصت صادراتی کشور تبدیل شده اند، تاکید کرد: در کالاهایی که کشور مازاد تولید دارد با شفاف کردن بازار می توان به قیمت منطقی دست یافت و در این رابطه دستورات لازم را به وزارت صمت و سازمان بورس صادر کرد.

او همچنین با قدردانی از فعالان اقتصادی کشور در همراهی با سیاست ها و برنامه های دولت در این زمینه، گفت: در شرایط خاص اقتصادی که با هیچ زمان دیگری در تاریخ کشور قابل مقایسه نیست، دولت با همکاری مؤثر و مجاهدانه کارآفرینان، تولید کنندگان و صادرکنندگان معتبر، اقتصاد بدون نفت را عملیاتی و در این شرایط سخت اقتصاد کشور را مدیریت کرده است.

روحانی با تبیین اهداف جنگ اقتصادی دشمن که فروپاشی کشور اصلی ترین محور آن بود، گفت: برنامه دشمنان این بود که تحریم ها و فشارها به گونه ای تأثیر بگذارد که مردم حتی برای تأمین مایحتاج ضروری خود نیز با مشکل روبرو شوند اما امروز بعد از گذشت بیش از دو سال از تحریم ها، دولت توانسته با همکاری وهمراهی مردم و فعالان اقتصادی، نه تنها در تأمین کالاهای اساسی و ضروری جامعه بلکه در زمینه تأمین مواد اولیه تولید کالاها موفقیت داشته باشد ضمن آنکه توانسته در این جهت حتی به رونق و جهش تولید سرعت بدهد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 27 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 858

به "دولت با همراهی صادرکنندگان معتبر و تولیدکنندگان، اقتصاد بدون نفت را عملیاتی کرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت با همراهی صادرکنندگان معتبر و تولیدکنندگان، اقتصاد بدون نفت را عملیاتی کرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید