رویکرد ضد ایرانی رویترز، نمایان در استناد به منابع بی نام و نشان

به گزارش مجله زیتوا، خبرگزاری رویترز با اینکه در آیین نامه خود بندی مربوط به غیرقابل اعتماد و اعتبار بودن منابع بی نام دارد اما برای پیشبرد رویکرد ضد ایرانی کشورهای غربی، اصول خود را زیر پا گذاشته و با استناد به چنین منابعی به انتشار اخبار و گزارش دروغ علیه ایران می پردازد.

رویکرد ضد ایرانی رویترز، نمایان در استناد به منابع بی نام و نشان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، خبرگزاری رویترز، که از نگاه بعضی کارشناسان رسانه دومین خبرگزاری بزرگ و پر کار دنیا است، در آیین نامه خود بندی دارد که تمام اعضای این سازمان رسانه ای را ملزم می نماید همیشه با ذکر دقیق نام منابع، اخبار حساس درباره تحولات مهم دنیای را گزارش کند. در این آیین نامه، استناد به منابع بی نام، تنها به عنوان آخرین راه چاره و صرفا در مواردی نادر مجاز شمرده شده و در عین حال تأکید شده است که این منابع غیرقابل اتکاترین منبع برای خبرنویسی هستند. اما ظاهرا زمانی که پای اخبار ایران در میان است، این اصول برای رویترز چندان محلی از اعراب ندارد.

پیش از این هم تحریف ها و خبرسازی های مکرر این خبرگزاری درباره مورد انتقاد کارشناسان و مقامات مختلف قرار گرفته است، به نحوی که محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران - که همیشه سعی کرده رویکردی متعادل نسبت به رسانه های خارجی داشته باشد - نتوانست در برابر اینگونه گزارش های بی اساس رویترز سکوت کند و در تاریخ سوم تیر 1397 گفت: بدانید که خبرگزاری رویترز روزی 50 خبر دروغ راجع به اقتصاد ایران فراوری می نماید.

این رویکرد رویترز در آمیختن بخشی از حق به مقدار زیادی باطل جهت باورپذیر شدن آن توسط مخاطب، کماکان ادامه دارد و در جدیدترین دروغ پراکنی این خبرگزاری علیه ایران، دو روز پیش گزارشی اختصاصی به نقل از دو منبع امنیتی عراقی بی نام منتشر کرد مبنی بر اینکه شبه نظامیان مورد حمایت ایران، در جریان تظاهرات اخیر عراق، تک تیرانداز هایی را روی سقف خانه ها در بغداد مستقر کرده بودند تا به سمت معترضان شلیک نمایند.

کتابچه های آموزشی رویترز

رویترز با ادعای اینکه تا کنون خبری از استقرار تک تیراندازها در عراق به دستور ایران منتشر نشده بود، به نقل از دو منبع امنیتی عراقی نوشت: سران شبه نظامیان حامی ایران خودسرانه تصمیم دریافتد تا تظاهرات گسترده علیه دولت عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق را ساکت نمایند... آنها عضو گروهی بودند که بسیار نزدیک به ایرانی ها است.

به نظر می رسد این دروغگویی رویترز درباره شلیک تک تیراندازان عراقی به تظاهرات نمایندگان هموطن خود، فقط با هدف فضاسازی علیه جمهوری اسلامی ایران و مخصوصا گروه های مقاومت در این کشور از جمله الحشد الشعبی است که در ماجرای ظهور داعش و مبارزه با این تروریست ها، بیشترین کوشش و رشادت ها را به خرج داده و مردم عراق را از چنگ آنها نجات دادند.

این گزارش بدون منبع رویترز حتی قبل از منتشر شدن، به صورت غیرمستقیم از سوی مقامات عراقی تکذیب شده بود، البته آنها وجود تک تیراندازهایی را که به سمت معترضان شلیک می کردند، تایید کرده اما تاکید نمودند که ارتباط آنها با دستگاه ها و نهادهای امنیتی و نظامی عراق غیرممکن است. سرلشکر جلیل الربیعی، فرمانده عملیات بغداد در تاریخ سیزدهم مهر طی نشست خبری گفت: نیروهای امنیتی سعی کردند یک تک تیرانداز که تظاهرات نمایندگان را هدف می گرفت دستگیر نمایند، اما او پیروز به فرار به سمت مقصد نامعلومی شد. (جزئیات بیشتر)

احمد الاسدی یکی از سخنگوهای الحشد الشعبی نیز در واکنش به این گزارش رویترز، هرگونه دخالت نیروهای این سازمان در اعتراضات اخیر عراق را تکذیب کرده و شرح داد: هیچکدام از اعضای ما در مناطق تظاهرات حاضر نبودند. هیچکدام از عناصر الحشد در مقابله با معترضان شرکت نکردند.

در همین حین پلیس بغداد نیز گفته بود تمام کوشش خود را برای بازداشت تک تیراندازهای ناشناس که قصد ایجاد فتنه ای جدید در بحبوحه ناآرامی های این شهر را دارند، انجام می دهد. یک منبع در دفتر نخست وزیری عراق هم در ایمیلی به همین خبرگزاری رویترز تأکید کرد مقصر دانستن یک گروه یا یک کشور در این مسئله کوته فکری است.

یکی از تحریریه های رویترز

خبرگزاری رویترز در راستای رویکرد ضد ایرانی آشکار خود، هفده روز پیش (دوم اکتبر 2019) در گزارش اختصاصی دیگری مدعی شد بیش از 20 فروند کشتی ترابری حامل مجموعاً یک میلیون تُن غلّات در آب های نزدیک به بنادر ایران لنگر انداخته اند چون به دلیل تحریم های آمریکا، تهران نمی تواند پول کالاهای اساسی خود را نیز پرداخت کند و این بار نیز به همان منابع گمنام اما به اصطلاح آگاه خود استناد کرد.

این خبرگزاری در گزارش ادعایی خود به نقل از شش منبع، که ادعا می نماید در بین آنها منابع ایرانی نیز وجود دارد، نوشت: این کشتی ها بیش از یک ماه است که در نزدیکی بندر امام خمینی (ره) و بندرعباس متوقف شده اند. بار این کشتی ها شامل دانه های روغنی و ذرت است که از کشورهای آمریکای جنوبی حمل شده اند.

رویترز در همین به ادعاهای خود بسنده نکرد و حتی نوشت ایران به دلیل تحریم ها از اسکله کافی برای پهلو دریافت کشتی ها برخودار نیست.

اما عادل دریس مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان در گفت وگو با رسانه ها، ضمن تکذیب این گزارش رویترز درباره معطل ماندن تخلیه یک میلیون تُن غله در 20 کشتی خارج از بنادر ایران، شرح داد برای کاهش هزینه تمام شده محموله ها، از این کشتی ها درخواست کردند تا برای توزیع مصرف به دیگر بنادر از جمله چابهار و شهید رجایی مراجعه نمایند.

یک مقام آگاه در استان خوزستان نیز با بیان اینکه کشتی های مذکور در صف تخلیه محموله هستند، گفت ظرفیت انبارهای بندر امام خمینی حدود 3 میلیون تُن است اما هم اکنون دو برابر آن ظرفیت در انبارها کالاهای اساسی ذخیر شده و به همین دلیل فرایند تخلیه کشتی های دیگر با کمی تاخیر انجام می گردد.

ساختمان اصلی رویترز در لندن

رویترز مجددا در یک گزارش اختصاصی، باز هم به نقل از منابعی که نام و نشانی از آنها نمی برد، به تکرار ادعاهای بی اساس علیه جمهوری اسلامی ایران پرداخته و سعی کرد روابط تهران-بغداد را مخدوش کند. این خبرگزاری در تاریخ سی ویکم آگوست 2018 مدعی شد: ایران تعداد زیادی موشک بالستیک خود را به عراق منتقل کرده و آنها را به گروه های شیعه در عراق تحویل داده است. همچنین ایران کوشش می نماید با توسعه توانمندی ها، موشک های بیشتری در این کشور فراوری کند تا حملات به منافعش در خاورمیانه را دفع کرده و ابزاری [به گروه های مورد حمایتش] ارائه کند تا دشمنان منطقه ای را هدف بگیرند.

منابعی که این خبرگزاری به آنها استناد کرد، دو منبع اطلاعاتی عراقی، دو منبع اطلاعتی عربی و در کمال تعجب سه مقام ایرانی بودند. این در حالی است که از لحاظ عقل سلیم و منطق حفاظت اطلاعات و تفکر استراتژیک، اینکه مقام های ایرانی اطلاعات حساسی را درباره اقدامات امنیتی کشور خودشان افشا نمایند، چندان قابل قبول به نظر نمی رسد.

رویترز برای اینکه نقل قول خود از سه مقام بی نام ایرانی را باورپذیرتر کند، از زبان آنها نوشت: منطق این کار [انتقال موشک های بالستیک کوتاه بُرد به عراق] داشتن یک طرح پشتبیان برای زمان تهاجم به ایران است. تعداد موشک ها زیاد نیست، یک دو جین، اما می توان [این تعداد] را در صورت احتیاج افزایش داد.

این گزارش ادعایی در آن موقع با تکذیب شدید دولت های تهران و بغداد روبرو شد، به گونه ای که بهرام قاسمی سخنگوی وقت وزارت خارجه ایران این ادعاها را واهی، بی معنی و مضحک خواند. قاسمی در این باره شرح داد: آن چه توسط بعضی کانون های شناخته شده و بعضی رسانه ها تحت عنوان انتقال موشک های ایرانی به عراق مطرح و منتشر شده است، سخن و کلامی بی ربط و از اساس دروغ و صرفا با هدف ایجاد هراس نزد کشورهای منطقه و در ادامه سیاست های ایران هراسی و ایران گریزی مطرح شده است؛ اخباری کاملا کذب و مضحک که هدفی جز تحت تاثیر قرار دادن روابط خارجی ایران، به خصوص روابط با همسایگان را در بر ندارد. (جزئیات بیشتر)

تحریریه دفتر رویترز در برلین

احمد مجوب سخنگوی وزارت خارجه عراق نیز با انتشار بیانیه ای، گزارش رویترز درباره دریافت موشک های بالستیک ایرانی توسط گروه های مسلح عراقی را تکذیب کرده و آن را تعجب آور خواند. در این بیانیه آمده است: با اینکه بارها بیان کرده ایم که عراق خود را ملزم به پاسخ به گزارش های خبری روزنامه ها نمی داند، بار دیگر تأکید می کنیم که تمامی نهادهای حاکمیتی عراق خود را به رعایت ماده هفتم قانون اساسی ملزم می دانند که در آن بر عدم استفاده از خاک عراق برای هدف قرار دادن کشور ثالث تأکید شده است. (جزئیات بیشتر)

حدود یک ماه پیش و در زمان عملیات پهپادی پیروز مقاومت یمن علیه تاسیسات نفتی شرکت آرامکو در انتقام حملات پنج ساله ائتلاف متجاوز سعودی به این کشور و کشتار صدها هزار زن و کودک یمنی، رویترز به نقل از منابعی که گویا فقط خودش آنها را می بیند، ادعا کرد منشأ این حملات جایی در جنوب ایران بوده است.

این خبرگزاری به نقل از سه مقام آمریکایی، که طبق معمول رویترز خواست نامش فاش نگردد، گزارش داد: این حملات شامل موشک های کروز و پهپاد بود... که از جنوب غربی ایران منشأ گرفته است.

این ادعای رویترز در حالی است که یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن در همان دقایق بعد از عملیات، با صدور بیانیه ای بیان کرد این عملیات یکی از بزرگترین عملیات هایی است که نیروهای یمنی در عمق مرزهای سعودی انجام داده و پس از رصد اطلاعاتی دقیق و همکاری افراد شریف و آزاده در داخل خاک عربستان اجرا شده است. (جزئیات بیشتر)

گزارش منابع دروغین رویترز این بار نه تنها از سوی ایران بلکه از سوی آمریکا هم تکذیب شد. تناقض قابل توجه درباره ادعای رویترز این است که آمریکایی ها ابتدا ادعا کرده بودند پهپادها نه از یمن، بلکه از پایگاهی در عراق برخاسته بودند و به دلیل اینکه سامانه های پاتریوت آمریکایی در تاسیسات نفتی آرامکو، به سمت یمن نشانه رفته بودند، نتوانستند آنها را تشخیص دهند.

از سوی دیگر جاناتان هافمن سخنگوی پنتاگون در پاسخ به سوالی درباره اینکه حمله به آرامکو از سمت ایران اجرا شده، از تایید این مدعا اجتناب کرده و گفت: ما می خواهیم سعودی ها اعلام نمایند که این حملات از کجا اجرا شده اند. دولت آمریکا نمی خواهد قبل از تحقیقات سعودی ها در این باره اظهارنظر کند.

این گزارش رویترز از سوی مقامات ایرانی نیز به شدت تکذیب شد به گونه ای که عباس موسوی سخنگوی کنونی وزارت امور خارجه با رد هرگونه دست داشتن ایران در این عملیات، توضیح داد: پنج سال است یمن درگیر جنگ است و ائتلاف سعودی ها با پشتوانه کشورهای غربی مرتکب جنایات جنگی بسیاری در یمن شدند و طبیعی است که مردم یمن و نیروهای نظامی یمن برای متوقف کردن این جنایات واکنش داشته باشند.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران نیز پس از سرانجام سفر به نیویورک و شرکت در هفتادوچهارمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، در نشست خبری گفت: در این زمینه هیأت ایران بیان روشن و کافی داشت. از بعضی سران اوپایی که بیانیه ای صادر کرده و به نحوی گفته بودند که ایران نوعی مسئولیت دارد پرسیدم چرا این حرف را می زنید؟ از کجا می گویید؟ به آنها محکم گفتم مدرک را برایم بفرستید مدرک و مبنای شما چیست؟ آنها گفتند آنالیز های کارشناسان حاکی از آن است که یمنی ها توانمندی شان کمتر از این عملیات است. گفتم فرض می گیریم کمتر است، پس چه کسی انجام داده؟ آنها گفتند نمی دانیم! جهت شمال یا غرب بوده. به آنها گفتم این منطق یا استدلال شده؟ اطلاعات شما نسبت به دشمن یمن زیاد است، اما اینکه یمنی ها تا چه اندازه توانمند هستند را اطلاع ندارید. (جزئیات بیشتر)

در هر صورت، همانطور که ظریف بیش از یک سال قبل تاکید نمود رویترز هر روز به دروغگویی درباره ایران مشغول است، رویکرد ضد ایرانی این خبرگزاری در ماه ها و سال های آینده نیز ادامه خواهد داشت اما مهم اینجاست که مخاطبان این رسانه بین المللی (چه ایرانی و چه خارجی) با بصیرت و آگاهی با گزارش های آن برخورد کرده، فقط به پذیرش یک جانبه وقایع آنهم از زبان یک سری منابع بی نام و نشان و غیرقابل باور اکتفا نکرده و تمام جوانب یک خبر از جمله لایه های پنهان سیاست را در کلام مقام های مختلف جست وجو نمایند.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 آذر 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 228

به "رویکرد ضد ایرانی رویترز، نمایان در استناد به منابع بی نام و نشان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویکرد ضد ایرانی رویترز، نمایان در استناد به منابع بی نام و نشان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید