شاید شما باید لاغر باشید، اثرات طبع انسان بر چاقی و لاغری

به گزارش مجله زیتوا، احتمالاً راه های مختلفی را برای چاق شدن و افزایش وزن امتحان نموده اید. اما طبع افراد، در چاقی و لاغری آن ها نقش دارد. به همین علت، اگر لاغری از ویژگی های طبع شما است، پس شما باید لاغر باشید؛ با این موضوع کنار بیاید. در این مقاله، شما را با انواع طبع انسان و ویژگی های هر کدام آشنا می کنیم.

شاید شما باید لاغر باشید، اثرات طبع انسان بر چاقی و لاغری

اثرات طبع انسان بر چاقی و لاغری

طبع شما، بخشی از شخصیت شما است که بر احساسات و نحوه رفتارتان تأثیر می گذارد. طبع افراد از دوران نوزادی شکل می گیرد و هرگز تغییر نمی نماید، البته این مورد در انسان ها به مرور زمان توسعه پیدا می نماید. (1)

آیا می دانید که طبع شما ممکن است در معین اینکه چه غذاهایی برای لاغری و کاهش وزن شما مناسب هستند، نقش داشته باشد؟ (2) تحقیقاتی در زمینه تاثیر انواع طبع بر لاغری و چاقی افراد انجام شده است؛ این تحقیقات حاکی از این هستند که رابطه معناداری بین عادات غذایی و انواع طبع وجود دارد. (3)

با ما در این مقاله همراه باشید تا شما را با انواع طبع در انسان ها آشنا کنیم.

انواع طبع انسان

روانشناسان چهار نوع طبع انسانی را تشخیص داده اند. (3)

1-طبع گرم و تر (دموی مزاج)

2- طبع گرم و خشک (صفراوی)

3- طبع سرد و تر (بلغمی)

4- طبع سرد و خشک (سوداوی)

طبع شما، بخشی از شخصیت شما است که بر احساسات و نحوه رفتارتان تأثیر می گذارد

  • طبع گرم و تر (دموی مزاج)
این نوع طبع بسیار رایج است، البته همه افراد، این طبع را ندارند. افراد دارای طبع گرم و تر، پوستی نرم، سرخ و سفید و بدنی درشت و عضلانی، موهای ضخیم و چرب دارند. این افراد، برونگرا، اهل معاشرت و هیجانی هستند. بعلاوه، آن ها نمی توانند گرما را تحمل نمایند. این افراد قدرت هضم و اشتهای زیادی دارند.

آن ها تمایل به برقراری ارتباط اجتماعی و لذت بردن از زندگی دارند که می تواند منجر به افزایش اشتهای آن ها در خوردن غذاهایی مانند گوشت قرمز و سوسیس گردد. معمولاً به شیرینی و غذاهای چرب علاقه دارند ولی همه نوع غذایی را می خورند. بعلاوه، این افراد خوردن میوه ها به خصوص سیب را خیلی دوست دارند.

غلظت خون این افراد بالا است و باید غذاهایی را مصرف نمایند که غلظت خونشان را کاهش دهد. کاهش وزن برای این دسته از افراد سخت به نظر می رسد. (4)

اگر جزو این دسته از افراد هستید و می خواهید لاغر شوید، باید کمتر غذا بخورید و از مواد غذایی کم کالری بهره ببرید. بعلاوه به منظور کاهش وزن و لاغر شدن، می توانید از غذاهای سرد و خشک استفاده نمایید. (5)

کاهش وزن برای این افرادی با طبع گرم و تر، سخت به نظر می رسد

  • طبع گرم و خشک (صفراوی)
افراد دارای طبع گرم و خشک، پوستی زرد رنگ، موهای ضخیم و نرم دارند. این افراد به شدت گرمایی هستند و در تابستان دچار مشکل می شوند. بعلاوه کم اشتها هستند و بیش از حد تشنه می شوند و در صورت تاخیر در زمان خوردن وعده غذایی، خیلی زود حالت عصبی پیدا می نمایند. افراد دارای طبع گرم و خشک، پر شور و نشاط و معمولاً در حال فعالیت هستند. صفراوی ها با اینکه لاغر هستند ولی استخوان بندی درشتی دارند.

آن ها استعداد چاقی ندارد و به ندرت در سنین بالا دچار چاقی های موضعی می شوند، پس اگر طبع صفراوی دارید، شاید شما باید لاغر باشید. غذاهای اصلی مورد علاقه آن ها عبارتند از پیتزا، اسپاگتی، غذاها با کربوهیدرات بالا، غذاهای حاوی نمک و فلفل زیاد و فست فودها. (3و4)

  • طبع سرد و تر (بلغمی)
افراد دارای طبع سرد و تر، پوست روشن، موهای بور و چربی بدن زیاد دارند. برای این افراد، نادیده گرفتن غذاهایی که دوست دارند کمی سخت است. آن ها از خوردن غذا لذت می برند، ولی افراد کم تحرکی هستند و زیاد فعالیت نمی نمایند؛ به همین خاطر نمی توانند کالری مصرف شده را به راحتی بسوزانند.

به این ترتیب، وزن افراد دارای طبع بلغمی، به دلیل افزایش چربی و کالری در بدن افزایش پیدا نموده و لاغری برای آن ها کمی سخت است. افراد بلغمی دارای بدن درشت و چاق هستند، به همین خاطر لاغرشدن آن ها سخت تر از افراد غیربلغمی است.

از نظرطب سنتی بدن این گروه از افراد دارای رطوبت زیادی است. بلغمی ها به مواد غذایی سرد مثل میوه و سبزیجات علاقه زیادی ندارند. مصرف میان وعده های متعدد در طول روز، دلیل دیگر چاقی و افزایش وزن در این افراد است. بدن تمام انسان ها به آب احتیاج دارد، اما این افراد در زمان تشنگی باید فقط آب میل نمایند.

هرچند، بلغمی ها به منظور تأمین آب مورد احتیاج بدن خود تمایل زیادی به نوشیدن نوشابه و آب میوه های صنعتی نیز نشان می دهند. اما مصرف این نوع نوشیدنی ها نه تنها آب بدنشان را تأمین نمی نماید، بلکه باعث چاقی در آن ها نیز می گردد.

بلغمی مزاج ها بسیار مستعد چاقی هستند. به هر حال افراد دارای طبع سرد و تر، برای لاغری باید بیشتر از افرادی با طبع گرم و خشک ها فعالیت نمایند. این افراد ترجیح می دهند که غذاهایی با طعم های مختلف را میل نمایند. بعلاوه علاقه زیادی به خوردن غذاهای سنگین، پودینگ و سس دارند.

به دلیل طبع سرد، این افراد به مصرف چربی احتیاج دارند، اما بهتر است از مصرف چربی های حیوانی خودداری نمایند. با این حال، مصرف زیاد این مواد باعث آسیب به دستگاه گوارش و نارسایی کبد می گردد. (3و4)

یکی از مشکلاتی که باعث ابتلای افراد به چاقی و اضافه وزن می گردد، سوء مزاج است

  • طبع سرد و خشک (سوداوی)
افراد دارای طبع سرد و خشک، عصبی، حساس، برونگرا، مضطرب و استرسی هستند.آن ها به انجام فعالیت علاقه دارند. به همین خاطر، این افراد بیشتر اوقات احساس ضعف می نمایند و انرژی کمی دارند. از آنجا که دستگاه گوارش این افراد ضعیف است، کم و اغلب به صورت نامنظم غذا می خورند، به همین خاطر آن ها باید به مدت خیلی کوتاه رژیم بگیرند. این افراد به خوردن شیرینی و میوه های کوچک مانند زغال اخته علاقه دارند. خوردن غذاهای شیرین باعث چاقی این افراد می گردد. (5)

چه طور به حالت تعادل در بیاییم؟

حقیقت این است که مزاج معتدل واقعی وجود ندارد و اعتدال در مزاج، نسبی است. طبع شما تحت تأثیر خوراکی هایی که می خورید تغییر می نماید. در حالت عادی این طبع ها در بدن متعادل هستند، اما در پی سبک زندگی غیرصحیح این مزاج ها باهم تداخل پیدا می نمایند. باید اصول شش گانه حفظ سلامت را بیاموزیم و اینکه چگونه بر اساس مزاج حاکم بر بدنمان بخوریم، بیاشامیم و ورزش کنیم.

چه زمانی بخوابیم و چه زمانی بیدار شویم و چگونه فشارهای روحی و روانی خودمان را مدیریت کنیم. رعایت این موارد یاری می نمایند تا اعتدال نسبی را بر اساس طبع مان حفظ کنیم. یکی از مشکلاتی که باعث ابتلای افراد به چاقی و اضافه وزن می گردد، سوء مزاج است و در بعضی افراد به دلیل ازدیاد بلغم و بروز انواع سوء مزاج ها، چاقی بروز پیدا می نماید. بنابراین نمی توان یک نوع رژیم غذایی خاص را به افراد تجویز کرد.

مزاج معتدل واقعی وجود ندارد و اعتدال در مزاج، نسبی است

نتیجه گیری
بعضی از افراد، هر کاری انجام می دهند پیروز به لاغری نمی شوند؛ و یا عده ای هم قادر به افزایش وزن نیستند. یکی از دلیل های شکست در درمان لاغری، پیروی از رژیم غذایی افزایش وزن بدون در نظر گرفتن طبع تان است. پس قبل از اینکه تصمیم به چاقی و لاغری بگیرید، نوع طبع تان را معین کنید و با خصوصیات طبع خود آشنا شوید. سپس، اقدام به رژیم چاقی یا لاغری نمایید.

پی نوشتها

  1. www.betterhelp.com
  2. www.thegaltimes.com
  3. www.actascientific.com
  4. www.christophervasey.ch
  5. www.buy-adipex.org
منبع: راسخون
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1595

به "شاید شما باید لاغر باشید، اثرات طبع انسان بر چاقی و لاغری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاید شما باید لاغر باشید، اثرات طبع انسان بر چاقی و لاغری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید