شناسایی مولکول هایی که از پیری جلوگیری می نمایند

به گزارش مجله زیتوا، محققان دانشگاه هاروارد مولکول هایی را شناسایی کردند که موجب افزایش طول تلومرها در کروموزوم مدل های حیوانی می شوند. محققان امیدوارند به وسیله دست ورزی این رخداد بتوانند فرایند پیری و پیامدهای نامطلوب آن را تغییر دهند.

شناسایی مولکول هایی که از پیری جلوگیری می نمایند

به گزارش خبرنگاران، ایرنا به نقل از ساینس دیلی نوشت: در انتهای کروموزوم ها دنباله ای از جنس دی ان ای وجود دارد که با عنوان تلومر شناخته می شوند و وظیفه محافظت از کد دی ان ای موجود در ژنوم را برعهده دارند و در فرایند پیری نیز اثرگذارند.

طول این دنباله ها با هر بار تقسیم سلول کوتاه تر می گردد، اما محققان امیدوارند به وسیله دست ورزی این رخداد بتوانند فرایند پیری و پیامدهای نامطلوب آن را تغییر دهند.

محققان با آنالیز بیش از هزار ترکیب شیمیایی شناخته شده توانستند مولکول هایی را شناسایی نمایند که قابلیت پایدارسازی آنزیمی موسوم به تلومراز را دارند. این آنزیم موجب تثبیت و یکپارچگی ساختار تلومرها می گردد.

سپس محققان سلول های بنیادی انسان را به بدن موش ها وارد کردند تا ژنی موسوم به PARN دچار جهش گردد. بر اثر این جهش ژنتیکی، آنزیم تلومراز دچار ناپایداری می گردد و در نتیجه طول تلومرها کاهش می یابد.

در مرحله بعد با استفاده از ترکیبات شیمیایی منتخب به درمان این جهش ژنتیکی پرداختند و توانستند موثرترین مولکول را برای ترمیم طول تلومرهای سلول های بنیادی شناسایی نمایند.

اکنون محققان در کوشش هستند تا اثرگذاری و ایمنی این مولکول ها را برای درمان بیماری های ناشی از کوتاه شدن تلومرها و در نهایت جلوگیری از پیری به اثبات برسانند و آن را برای آزمایش های بالینی آماده نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 تیر 1399 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 699

به "شناسایی مولکول هایی که از پیری جلوگیری می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی مولکول هایی که از پیری جلوگیری می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید