لنگیدن پای کودک را جدی بگیرید

به گزارش مجله زیتوا، روزنامه جام جم: شاید درد ها و مسائل اسکلتی شما را به یاد پادرد ها و کمردرد های مادربزرگ و پدربزرگ تان بیندازد. درد هایی که امان آن ها را می بُرَد و راه رفتن و نشستن را برایشان سخت می نماید. اما مسائل اسکلتی فقط شامل این گروه از افراد نمی گردد و گاهی حتی بچه ها را هم درگیر می نماید.

لنگیدن پای کودک را جدی بگیرید

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

بچه ها به ویژه نوزادان قادر به حرف زدن و بیان درد ها و مسائل خود نیستند و به همین دلیل، آگاهی نسبت به درد های اسکلتی و آناتومی در آن ها و تشخیص مسائل احتمالی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

دکتر فرشته کرباسیان، متخصص اطفال و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید پزشکی از معمول ترین مسائل اسکلتی در بچه ها و علائمی می گوید که والدین در برخورد با بچه ها خود باید به آن توجه داشته باشند.

شایع ترین مسائل آناتومی و ارتوپدی اندام تحتانی دربچه ها موارد مختلفی را دربرمی گیرد. بخشی از آن ها مسائل مادرزادی هستند که یکی از شایع ترین این موارد، دررفتگی لگن است. مورد دیگر هم پاچنبری است که به آن کلاب فوت می گویند. این مسائل معمولا در بدو تولد و به وسیله معاینات انجام شده توسط متخصص بچه ها روی نوزاد شناسایی می شوند.

مسائل پیدا و پنهان اسکلتی

بسیاری از اختلالاتی که به صورت مادرزادی ایجاد می شوند، به صورت ظاهری دیده شده و شاخص هستند؛ به طور مثال، زیاد بودن تعداد انگشتان یا به هم چسبیدن انگشتان دست و پا. درواقع، بخشی از مراحل تشخیصی ما نگاه کردن به ظاهر اندام هاست و از این طریق می توان ناهنجاری های موجود در اندام ها را تشخیص داد.

در این میان، بعضی مسائل آناتومی و اسکلتی با معاینات خاص تشخیص داده می شوند؛ به عنوان مثال، تشخیص دررفتگی لگن، معاینه و روش خاصی را می طلبد. دررفتگی لگن در بدو تولد و به دنبال ویزیت اولیه متخصص بچه ها در اتاق عمل یا چند ساعت بعد از تولد صورت می گیرد.

متخصص بچه ها بعد از معاینات اولیه، با روش های تشخیصی مانند سونوگرافی لگنی، این عارضه را شناسایی می نماید و بلافاصله نوزاد را به متخصص ارتوپد ارجاع می دهد تا اقدامات اولیه درمانی سریع آغاز شود. مراحل اولیه درمان دررفتگی های لگنی شامل گچ گرفتگی و بریس و چنانچه دیرتر تشخیص داده شوند، احتیاج به عمل جراحی پیدا می نمایند. اما در تشخیص زودهنگام، مشکل نوزاد با درمان های اولیه برطرف می شود.

پا های رو به داخل نوزاد

پاچنبری هم یکی دیگر از مسائل نوزادان است که در نگاه اولیه که پزشک به نوزاد دارد، قابل مشاهده و تشخیص است و جزو مسائلی است که به سرعت باید برای درمان به پزشک ارتوپد ارجاع داده شود و با گچ گیری های سریالی در ابتدا و در مراحل بعدی با بریس آن را درمان کرد.

پاچنبری یکی از شایع ترین مسائل مادرزادی اسکلتی در نوزادان است که در آن، ناحیه جلوی پا به سمت داخل و پایین می چرخد و حتی پاشنه پا هم به داخل متمایل می شود و نوزاد قادر نیست پایش را روی زمین بگذارد.

شکستگی ها و دررفتگی ها

انواع شکستگی ها و دررفتگی ها هم جزو مواردی هستند که در بچه ها زیاد دیده می شود و به دنبال اتفاقات بسیار ساده ممکن است ایجاد شوند. به عنوان مثال، حالتی به اسم پولد البو (Pulled elbow) وجود دارد که در آن اغلب، مادران بچه ها را از دست گرفته و می کشند و به صورت ناگهانی مشاهده می نمایند که کودک قادر به چرخاندن دست خود نیست.

این جزو موارد شایعی است که به طور اورژانسی مراجعه می نمایند و با مانوری که انجام می شود، مشکل برطرف شده و کودک به حالت عادی برمی شود.

وقتی استخوان نرم می شود

از دیگر موارد شایع عارضه های ارتوپدی در بچه ها می توان به نرمی استخوان اشاره نمود. این قبیل بچه ها ممکن است دچار خستگی های زودرس و درد هایی در مفاصل شوند.

برای برطرف این مشکل معمولا کوشش می کنیم با ورزش هایی که به بچه ها توصیه می کنیم، عضلات آن ها را قوی کنیم تا دردهایشان کمتر شود. همچنین با کمبود ویتامین D، احتمال بروز این درد ها بیشتر خواهد شد. به هر حال، با اصلاح الگوی خواب و تغذیه در بسیاری ازموارد می توان به کاهش درد های ناشی از نرمی مفاصل در بچه ها یاری کرد. نرمی مفاصل مشکل خاصی را برای بچه ها ایجاد نمی نماید، اما با اصلاح سبک زندگی، می توان به بهبود شرایط کودک یاری کرد.

والدین چگونه مشکل را تشخیص دهند؟

در مسائل مادرزادی، اگر به عنوان مثال، بچه ای دچار دررفتگی لگنی شده و این عارضه در زمان تولد تشخیص داده نشده باشد، هوشیاری والدین در زمانی که کودک آغاز به راه رفتن می نماید، بسیار مهم است.

پدر و مادر باید به چگونه راه رفتن کودک توجه زیادی داشته باشند؛ این که بچه قرینه راه می رود یا نه؛ یکی از پاهایش را روی زمین می کشد یا نه؛ یا ممکن است مشاهده نمایند که عضلات یک طرف اندام های کودک لاغرتر از طرف دیگر است. علاوه بر این، والدین باید مراقب نوع راه رفتن کودک باشند؛ این که کودک به صورت عادی راه می رود یا به اصطلاح تلوتلو می خورد و راه می رود. این مورد یکی از موارد مهمی است که باید حتما مورد توجه قرار گیرد.

مورد دیگری که اهمیت دارد، اینجاست که کودک به دنبال یک سرماخوردگی یا ابتلا به یک ویروس ممکن است چندهفته بعد، دچار التهاب در مفاصل شود که درواقع، این التهاب واکنشی است که نسبت به آن بیماری ویروسی ایجاد شده است.

پدر و مادری که متوجه لنگ زدن یا درد های استخوانی فرزندشان می شوند، نباید خیلی راحت از آن بگذرند و بلافاصله باید کودک را برای معاینات دقیق و تشخیص شرایط نزد متخصص بچه ها ببرند، زیرا لنگیدن بچه ها هنگام راه رفتن به طور قطع بی علت نیست و حتماعلت اصلی آن باید توسط پزشک تشخیص داده و درمان ها به سرعت آغاز شود.

در خصوص شکستگی ها هم پدر و مادر ها باید توجه داشته باشند که کودک ممکن است یک طرف اندام خود را حرکت ندهد؛ به ویژه زمانی که کودک چهار دست و پا راه می رود، اهمیت بالایی دارد به طوری که ممکن است کودک دچار ضربه ای شده باشد و از چشم مادر دور مانده باشد و باعث درد در اندام های او شود. این حالت می تواند یک ضرب دیدگی ساده تا شکستگی اندام را به همراه داشته باشد.

منبع: برترین ها
انتشار: 12 بهمن 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 378

به "لنگیدن پای کودک را جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لنگیدن پای کودک را جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید