مردانی که از پول متنفرند!

به گزارش مجله زیتوا، کار هر روزشان را با فشار و استرس بالا آغاز می نمایند و مجبورند بارها و بارها جعبه های 10 کیلویی را در نقطه های مختلف شهر حمل نمایند. ترس از تامین امنیتی جانی، هر روزشان را درگیر می نماید و سرب حاصل از شمارش پول بلای جانشان شده است.

مردانی که از پول متنفرند!

کارشان حمل پول دستگاه های خودپرداز است. هر روز با بخش زیادی پول در مقابل چشمان بسیاری از مردم از بانک ها خارج می شوند و جعبه های پول را تا خاتمه ساعت کاری با خود حمل می نمایند. می گویند حجم کارشان زیاد است و آسیب های بدنی بسیاری برای جابه جایی جعبه های پول متحمل می شوند؛ از دردهای عضلانی گرفته تا ضایعات نخاعی، زانو و کمردرد. سخت ترین بخش کارشان مربوط به بارگیری و رساندن جعبه های پول به محل مورد نظر است. با اینکه دو نیروی یگان ویژه همراهی شان می نمایند اما هر روز نگران جانشان هستند.

یکی از آنان تجربه ناخوشایندی دارد و یک بار با تله در یکی از محله های تهران روبه رو شده که با پادرمیانی نیروهای انتظامی ختم به خیر شده است. با این حال معتقد است ریسک سرقت در تهران پایین آمده چرا که همه خیابان ها به دوربین مداربسته مجهز است و به همین علت کمتر کسی اقدام به حمله یا دزدی از ماشین های حمل پول می نماید. از طرفی مبلغ دندان گیری هم نصیب دزدان نمی گردد زیرا پولی که حمل می نمایند چندان چشمگیر نیست. کارمند یکی از بانک های دولتی است و می گوید: یادم میاد یه بار ماشین یکی از تیم های حمل پولو دزتماشا. دیگه از مابقی اتفاقاتش خبر ندارم اما کسی صدمه ندید.

سراغ یکی از کارمندان بانک خصوصی هم می روم. از رقمی که هر روزه جابجا می نماید اطلاعی ندارد چراکه بسته های حمل پول طبق یک برنامه و جهت نامشخص به آنان واگذار می گردد. به عبارتی جوانب امنیتی در کارشان رعایت می گردد تا ریسک پیش فرض ها برای انجام هر نوع کاری پایین بیاید.

بعضی از آنان در بخش های مختلف بانک مشغول بوده اند و به مرور زمان به بخش های دیگر از جمله حمل پول منتقل شده اند. شرط ادامه فعالیتشان، حُسن انجام کار، مسئولیت پذیری، امانت و صداقت بوده است چرا که هر کارمند باید مسئولیت کمبود یا کسری وجه نقد را هم به عهده بگیرد.

بارها پیش آمده که کارمندان با کسری پول روبرو و مجبور شده اند این کسری را از جیب خودشان جبران نمایند. کسری پول می تواند عوامل متفاوتی داشته باشد؛ از خطای سیستمی گرفته تا خطای انسانی.

همه شان از حجم کاری زیاد و حقوق های کم گلایه دارند و معتقدند آسیب های کارشان بسیار زیاد است. یکی از آنان به علت آنکه در معرض سُرب پول بوده دچار غلظت خون و عارضه قلبی شده و یک سالی می گردد که تحت مراقبت های پزشکی است. کارمند دیگری زمانی که برای عمل چشم به پزشک مراجعه نموده متوجه شده داخل چشم هایش پر از مواد شیمیایی خطرناک است و علت آن را کار در فضای آلوده و قرار داشتن در معرض آلودگی های محیطی شمارش پول عنوان نموده اند. به همین علت یکی از بزرگ ترین معضلات کاری شان را آلودگی محیط کاری می دانند. جدا از آلودگی های سُرب پول، مجبورند هر روز در معرض آلودگی هوا هم باشند که این موضوع سلامتی شان را بیشتر تهدید می نماید.

بعد از 13 سال سابقه کار، ماهی حدودا 8 تومن می گیرم. همین حقوق هم هر ماه تغییر می کنه. مثلا ماه پیش سه میلیون و نیم گرفتم که همکارام مسخره م می کردن و می گفتن حقوق کارگر بیشتر از توئه. خب من قسط وام هم دارم و هر ماه چهار میلیون تومنی از حقوقم کم میشه. این صحبت های یکی از ماموران حمل پول است که برای یکی از بانک های خصوصی کار می نماید.

معمولاً هر بار که یک دستگاه را شارژ می نمایند، تا سه روز پول دارد اما آنان مجبورند قبل از خاتمه سه روز برای سرکشی به دستگاه ها مراجعه نمایند. هر تیم دو نفره در هشت ساعت کاری معمولاً بین 10 تا 12 دستگاه را آنالیز می نمایند. دو نیروی یگان ویژه با اسلحه جنگی و شهری هم آنان را ساپورت می نمایند. بسیاری از آنان به علت احتیاج اقتصادی، این کار را انتخاب نموده اند و ترجیح می دادند به جای آنکه برای کسی کار نمایند، شغل خودشان را می داشتند چرا که حمل پول کار لِول بالایی نیست اما در عین حال محترم است: همه پول دوست دارن ولی ما از تماشا پول حالمون به هم میخوره. نه اینکه وضعمون خوب باشه ولی پول واسه ماها یعنی بار سنگین، استرس، کمردرد، دست درد، گردن درد، حتی احتمال کشته شدن. درآمدمون کمه ولی از خود پول، از اسکناس، از این کاغذه متنفریم.

بعضی از آنان کارشان را به صورت تجربی آغاز نموده اند و بانک هایی که در آن کار می نمایند برای آنکه سطح خطا در کار را پایین بیاورند، دوره های تخصصی کار با خودپرداز را برایشان برگزار نموده اند.

حتی تحریم ها کار آنان را هم تحت تاثیر خودش قرار داده است زیرا تامین قطعات تعمیری دستگاه های خودپرداز با مشکلاتی روبه رو شده و به سیستم خدمات دهی بانک ها آسیب وارد نموده است. در حال حاضر هم از قطعات خریداری شده دوره های قبل در انبارها استفاده می گردد. به گفته یکی از ماموران، بسیاری از دستگاه های خودپرداز قبلاً متعلق به کشور آلمان بودند اما حالا عموما چینی اند.

کارِ حمل پول بانک ها به وسیله چند تیم مختلف انجام می گردد که هر کدام مسئولیت یک کار را به عهده دارند. یک تیم پول ها را شمارش می نماید، تیم دیگر بحث عملیات پول گذاری را انجام می دهد و گروهی دیگر پول رسان هستند که معمولاً پول های پلمب شده را تحویل می گیرند و روی دستگاه های خودپرداز نصب می نمایند و در نهایت پول به جای مانده در دستگاه ها را به محل کارشان برمی گردانند، می شمرند و بعد از ثبت در سند تحویل می دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 بهمن 1400 بروزرسانی: 30 بهمن 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1693

به "مردانی که از پول متنفرند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردانی که از پول متنفرند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید