هوک: ایران بازی موش و گربه دارد، ظریف تاریخی طولانی در نقش روشن کردن آتش و آتش نشان به صورت همزمان دارد!

به گزارش مجله زیتوا، فارس نوشت: نماینده ویژه آمریکا در امور ایران ادعا کرد همه کشورها باید گام های جدی برای برآورد واضح چشم اندازهای ایران بردارند و تحریم هایی علیه برنامه هسته ای و موشکی این کشور وضع نمایند.

هوک: ایران بازی موش و گربه دارد، ظریف تاریخی طولانی در نقش روشن کردن آتش و آتش نشان به صورت همزمان دارد!

چهاردهم ماه جاری (آبان) حسن روحانی رئیس جمهور ایران شروع گام چهارم کاهش تعهدات هسته ای جمهوری اسلامی ایران را اعلام نمود و از فردای آن روز غنی سازی و فراوری دوباره اورانیوم در سایت فردو شروع شد.

روزنامه سعودی الشرق الاوسط به همین بهانه گفت وگویی با برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران انجام داد و هوک مانند همواره اظهاراتی بسیار تندی علیه تهران بیان کرد.

با وجود اینکه ایران بارها گفته دنبال سلاح هسته ای نیست، اما هوک بار دیگر این ادعا را تکرار کرد و گفت نباید به تهران این اجازه را داد.

وی از کشورها خواست تحریم هایی علیه برنامه هسته ای و موشکی ایران، حمایت اقتصادی آن از فعالیت های تروریستی و تسلیح نمایندگان در منطقه خاورمیانه وضع کند.

هوک سپس دعوت رئیس جمهور ایران به پیوستن کشورها به ابتکار صلح هرمز را مضحک خواند و گفت، کسی آن را جدی نمی گیرد.

الشرق الاوسط در اولین سوال از هوک درباره گام چهارم کاهش تعهدات هسته ای پرسید. هوک در پاسخ ادعا کرد: این مهم است که کشورهای دنیا ایران را مسؤول این افزایش تنش هسته ای و اقدام به غنی سازی اورانیوم بدانند خصوصا اینکه در زمانی رخ داد که آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام نمود ایران درباره برنامه های هسته ای خود شفافیت کامل دارد. این امر باید برای همه نگران کننده باشد زیرا ایران از اولین کشورهای حامی تروریسم در دنیا است و با آژانس انرژی اتمی بازی موش و گربه دارد.

وی ادامه داد:این اولین بار نیست که ایران یک نقض هسته ای سریع داشته است، همه کشورها باید گام های جدی برای برآورد واضح چشم اندازهای ایران بردارند و مانع از حصول این کشور به سلاح هسته ای شوند، زیرا دستیابی ایران به این سلاح خاورمیانه را به صورت کامل تغییر خواهد داد، زمان آن رسیده که جامعه بین المللی تحریم هایی علیه برنامه هسته ای و موشکی ایران، حمایت اقتصادی آن از فعالیت های تروریستی و تسلیح نمایندگان در منطقه خاورمیانه وضع کند. ایران به دلیل توافق هسته ای خطرناک تر شده و معتقدیم کشورهای امضا کننده توافق باید این را بفهمند.

سوال دیگر الشرق الاوسط این بود که با توجه به اقدامات هسته ای اخیر ایران، از نظر هوک بهترین کار در برهه کنونی علیه ایران چیست تحمیل تحریم های جدید، اعلام انتها توافق هسته ای یا طرح پرونده در شورای امنیت؟

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران ادعا کرد: بهترین شیوه برای منع ایران از دستیابی به سلاح هسته ای کار در خارج از چارچوب توافق هسته ای است. ما از آنچه در طول یک سال و نیم گذشته خارج از چارچوب توافق هسته ای وضع کردیم، خوشحالم. ما تحریم های یک جانبه بسیار قویتری از ساختار تحریم هایی جمعی که در متن توافق هسته ای آمده بود، بر ایران تحمیل کردیم. می توانم بگویم توافق هسته ای مانعی در برابر کشورهای دیگر برای حل امور و تهدیدات غیر هسته ای ایران که در طول چهار سال گذشته بیشتر شده، بوده است.

این روزنامه سعودی در ادامه پرسید، رئیس جمهور ایران در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ماه گذشته ابتکار صلح هرمز را بیان کرد و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه آن را تکرار کرد ، برآورد شما چیست؟

هوک مدعی شد: وزیر خارجه ایران تاریخی طولانی در نقش روشن کردن آتش و آتش نشان به صورت همزمان دارد؛ نظام ایران چندین دهه نزاع های بسیاری در منطقه شعله ور نموده و سپس کوشش نموده با ظاهر سازنده صلح دیده گردد؛ معتقدم آنچه پیشنها داده اند امری مضحک است و کسی این ابتکار را جدی نمی گیرد.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 دی 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 290

به "هوک: ایران بازی موش و گربه دارد، ظریف تاریخی طولانی در نقش روشن کردن آتش و آتش نشان به صورت همزمان دارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوک: ایران بازی موش و گربه دارد، ظریف تاریخی طولانی در نقش روشن کردن آتش و آتش نشان به صورت همزمان دارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید