چرا مصرف روغن های مایع به روغن های جامد ارجحیت دارد

به گزارش مجله زیتوا، تهران (پانا) - مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت مصرف روغن های جامد و نیمه جامد، باعث رسوب اسیدهای چرب اشباع در رگ ها، آترواسکلروز (سفت شدن جدار عروق) ، تنگی و انسداد عروق قلب و سکته قلبی می گردد.

چرا مصرف روغن های مایع به روغن های جامد ارجحیت دارد

به گزارش وبدا، زهرا عبداللهی با بیان این مطلب اضافه نمود: بر اساس نتایج آخرین یافته های علمی در دنیا، مصرف روغن های جامد و نیمه جامد همچنین به علت دارا بودن اسید چرب ترانس بالا خطر بروز سرطان سینه در خانم ها و سرطان پروستات در آقایان را افزایش می دهد.

وی با بیان این که مصرف خانگی روغن های جامد به هیچ عنوان توصیه نمی گردد و روغن جامد به علت بافت مورد احتیاج شیرینی ها، عمدتاً در قنادی ها کاربرد دارد، اضافه نمود: اسید های چرب اشباع موجود در روغن جامد ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و انواع سرطان ها را بدنبال دارد.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اشاره به این که این روغن ها اکنون در کشور ما با اصلاح فرمولاسیون و بهبود کیفیت به روغن نیمه جامد تبدیل شده اند که مقدار اسیدهای چرب اشباع و ترانس کمتری نسبت به روغن جامد دارند، گفت: ولی باید توجه داشت که روغن نیمه جامد هم در مقایسه با روغن های گیاهی مایع، مقادیر بیشتری اسید چرب اشباع و اسید چرب ترانس دارد و مصرف آنها خطراتی مانند افزایش کلسترول بد خون LDL، تنگی و انسداد عروق قلبی و نهایتا سکته قلبی را بدنبال دارند. به ویژه افرادی که دچار اختلالات چربی خون و کلسترول بالا هستند نباید از روغن جامد و نیمه جامد استفاده نمایند.

عبداللهی اضافه نمود: توصیه می گردد برای پیشگیری از بیماری های قلبی، عروقی از روغن های مایع با منشاء گیاهی استفاده گردد. چربی های مایع، فرایند بروز آترواسکلروز (سفت شدن جدار عروق) را کند می نماید. روغن نباتی مایع درصد بسیار کمی اسید چرب اشباع و مقادیر قابل ملاحظه ای اسید های چرب غیر اشباع که برای حفظ سلامت قلب لازم است را دارند و میزان اسید چرب ترانس آن کمتر از 2 درصد و در برخی از روغن های مایع تقریبا صفر است که زیرو ترانس نامیده می شوند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1376

به "چرا مصرف روغن های مایع به روغن های جامد ارجحیت دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مصرف روغن های مایع به روغن های جامد ارجحیت دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید