گفت وگوی بلینکن و لودریان درباره ایران خبرنگاران

به گزارش مجله زیتوا، وزیران خارجه آمریکا و فرانسه شامگاه یکشنبه تلفنی درباره تحولات منطقه غرب آسیا از جمله ایران گفت وگو کردند.

گفت وگوی بلینکن و لودریان درباره ایران خبرنگاران

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا شامگاه یکشنبه تلفنی با ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه گفت وگو کرد.

بر اساس گزارش رسانه ها، فرایند سیاسی در لیبی و همچنین تحولات در منطقه غرب آسیا از جمله محورهای گفت وگو میان بلینکن و لودریان بوده است.

موضوع ایران، روسیه و چین از جمله دیگر محورهای گفت وگو میان وزرای خارجه آمریکا و فرانسه بوده است.

تحولات لیبی طی روزهای اخیر از موضوعات رایزنی میان مقامات غربی بوده است.

مجلس نمایندگان لیبی روز چهارشنبه گذشته در جلسه ای در شهر ست (شرق طرابلس) با 132 رأی از مجموع 133 رأی، به دولت انتقالی این کشور به نخست وزیری عبدالحمید دبیبه رأی اعتماد دادند.

پنجم فوریه گذشته، پس از مذاکرات چند روزه تحت نظارت سازمان ملل در ژنو، الدبیبه به عنوان نخست وزیر دولت موقت وحدت در لیبی برای نظارت بر برگزاری انتخاباتی که قرار است اواخر سال جاری میلادی برگزار شود، انتخاب شد.محمد منفی نیز به عنوان رئیس شورای عالی ریاستی انتخاب شد.

شورای امنیت در بیانیه ای که روز جمعه منتشر کرد از تمامی طرف ها برای اجرای کامل توافقنامه آتش بس مربوط به 23 اکتبر گذشته درخواست و همه کشورهای عضو این شورا را به احترام به این توافقنامه و اجرای کامل آن تشویق کرده است.

بنابر گزارش سازمان ملل، تا پایان سال 2020 حدود 20 هزار نظامی و مزدور در لیبی حضور داشتند و تا به امروز هیچ گونه خروج این نظامیان از لیبی به ثبت نرسیده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 فروردین 1400 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1267

به "گفت وگوی بلینکن و لودریان درباره ایران خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفت وگوی بلینکن و لودریان درباره ایران خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید