13 فایده خارق العاده روغن هسته انگور برای سلامتی، پوست و مو

به گزارش مجله زیتوا، روغن هسته انگور نوعی روغن مخصوص پخت وپز بوده که همان طور که از نامش تعیین است، از هسته انگور تهیه می گردد. مصرف خوراکی روغن هسته انگور برای سلامتی بدن فوایدی دارد. سطح بالای اسیدهای چرب تک غیراشباع و چند غیراشباع موجود در روغن هسته ی انگور باعث می گردد این روغن به حفظ سلامت قلب یاری کند. علاوه بر این، مطالعات نشان می دهند که استفاده موضعی از این روغن برای پوست و مو مفید است. این مقاله از خبرنگاران مگ را به معرفی خواص روغن هسته انگور برای سلامتی، پوست و مو اختصاص داده ایم. تا سرانجام مقاله در کنار ما باشید.

13 فایده خارق العاده روغن هسته انگور برای سلامتی، پوست و مو

ارزش غذایی روغن هسته انگور

در ادامه به ارزش غذایی یک قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) روغن هسته انگور اشاره می کنیم.

 • کالری: 120
 • چربی: 14 گرم
 • سدیم: 0 گرم
 • کربوهیدرات: 0 گرم
 • فیبر: 0 گرم
 • قند: 0 گرم
 • پروتئین: 0 گرم

کربوهیدرات

اگرچه انگور حاوی کربوهیدرات است، اما چربی تنها درشت مغذی موجود در روغن هسته انگور محسوب می گردد.

چربی

120 کالری موجود در یک قاشق غذاخوری روغن هسته انگور همگی ناشی از چربی هستند. چربی اشباع شده این روغن در مقایسه با سایر روغن ها بسیار کم است؛ به طوری که یک قاشق غذاخوری از آن فقط 1.5 گرم چربی اشباع شده دارد. سایر اسیدهای چرب روغن هسته انگور شامل 18 درصد چربی تک غیراشباع و 70 درصد چربی چند غیراشباع می گردد.

اگرچه گفته می گردد که اسیدهای چرب امگا 6 برای قلب مفید هستند، برخی از تحقیقات نشان می دهند که وجود مقدار زیادی امگا 6 در رژیم غذایی ممکن است التهاب را افزایش دهد. باید بین مصرف مواد غذایی حاوی امگا 6 و امگا 3 تعادل ایجاد کنید.

پروتئین

روغن هسته انگور چربی خالص است که این یعنی هیچ پروتئینی ندارد.

ویتامین ها و مواد معدنی

شاید فکر کنید روغن هسته انگور سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است. اما این موضوع درست نیست. ریزمغذی اصلی این روغن ویتامین E است که در بسیاری از روغن ها وجود دارد. بسیاری از خواص روغن هسته انگور ناشی از وجود چربی های اشباع نشده در آن است.

یک قاشق غذاخوری روغن هسته انگور تقریبا 8 گرم ویتامین E دارد و می تواند مقداری از احتیاج روزانه بدن به این ویتامین را رفع کند. علاوه بر این، روغن هسته انگور ممکن است حاوی آنتی اکسیدان های پلی فنولی مانند فلاونوئیدها، کاروتنوئیدها و تانن ها باشد. میزان این آنتی اکسیدان ها به برند و نحوه استخراج روغن بستگی دارد.

خواص روغن هسته انگور برای سلامتی

در ادامه برخی از مهم ترین فواید روغن هسته انگور برای سلامتی بدن را در اختیارتان قرار می دهیم.

1. مقدار زیادی امگا 6 به ویژه اسید لینولئیک دارد

تحقیقات نشان می دهند که چندین نوع اسید چرب امگا 6 وجود دارد و همه آن ها منجر به التهاب نمی شوند. بیشترین میزان اسید چرب روغن هسته انگور اسید لینولئیک نام دارد که نوعی چربی لازم است؛ این یعنی بدنمان نمی تواند آن را فراوری کند و باید برای دریافت آن مواد غذایی حاوی آن را مصرف کنیم.

مطالعه اجرا شده روی زنان مبتلا به چاقی یا اضافه وزن به این نتیجه رسید که روغن هسته انگور در مقایسه با سایر روغن های سبزیجات مثل روغن آفتاب گردان، در کاهش التهاب و مقاومت به انسولین مؤثرتر است.

2. منبع خوبی از ویتامین E است

میزان ویتامین E موجود در روغن هسته انگور دو برابر بیشتر از روغن زیتون است. مطالعات نشان می دهند که ویتامین E در تقویت سیستم ایمنی، بهبود سلامت چشم ها و پوست مفید است. علاوه بر این، ویتامین E به محافظت از سلول ها در برابر آسیب ناشی از رادیکال های آزاد یاری می نماید.

رادیکال های آزاد با سرطان، بیماری قلبی و سایر بیماری های مزمن در ارتباط هستند. تحقیقات نشان می دهند که این ویتامین ممکن است سرعت پیشرفت زوال عقل را کاهش دهد. هرچند به تحقیقات بیشتری در این زمینه احتیاج است.

3. فاقد چربی ترانس است

باید از مصرف چربی ترانس اجتناب کنید، چون برای بدن مضر است. چربی اشباع شده بیشتر در فست فودها، مواد غذایی بسته بندی شده و غذاهای سرخ شده یافت می گردد. امروزه بسیاری از فراورینمایندگان مواد غذایی متعهد شده اند که از این نوع چربی در محصولات خود استفاده ننمایند.

4. نقطه دود نسبتا بالایی دارد

منظور از نقطه دود، دمایی است که چربی آغاز به اکسید شدن نموده و ساختار ترکیبات شیمیایی آن به طرز منفی تغییر می نماید. مواد مغذی مفید موجود در روغن های تصفیه نشده زمانی که روغن بیش از حد حرارت ببیند، از بین می فرایند.

اسیدهای چرب چند غیراشباع بهترین گزینه برای پخت وپز نیستند، چون به راحتی اکسید می شوند که این موضوع باعث می گردد سمی شوند. اما روغن هسته انگور در مقایسه با روغن زیتون یا سایر روغن ها، نقطه دود بالاتری دارد. این یعنی استفاده از آن برای پخت وپز و سرخ کردن در دمای بالای مناسب است.

5. رایحه درمانی با روغن هسته انگور استرس را کاهش می دهد

استرس مزمن اثرات منفی زیادی روی سلامتی بدن می گذارد و ممکن است منجر به پیری زودرس، بثورات (راش) پوستی، خشکی پوست، آکنه و ریزش مو گردد. روغن هسته انگور به تنهایی نمی تواند به کاهش استرس یاری کند، اما استفاده از آن در رایحه درمانی ممکن است در تسکین اضطراب و کاهش استرس مفید باشد.

6. خواص ضدمیکروبی دارد

به مطالعات بیشتری برای تأیید خواص ضدمیکروبی روغن هسته انگور احتیاج است، اما تحقیقات محدود اجرا شده نشان می دهند که این روغن می تواند برخی از عوامل بیماری زا را از بین ببرد. علت این موضوع، ترکیبات فنولیک موجود در روغن هسته انگور مثل رزوراترول است که می توانند از رشد باکتری هایی مثل استافیلوکوکوس اورئوس جلوگیری نمایند.

7. برای قلب مفید است

برای حفظ سلامت قلب باید روغن های اشباع شده را از رژیم غذایی خود حذف نموده و از روغن های اشباع نشده بهره ببرید. همان طور که اشاره کردیم، روغن هسته انگور حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب چند غیراشباع است که برای قلب فوایدی دارند.

خواص روغن هسته انگور برای پوست

در ادامه به خواص روغن هسته انگور برای پوست اشاره می کنیم.

8. جوش و آکنه را درمان می نماید

خواص روغن هسته انگور در مبارزه با میکروب ها آن را تبدیل به یک گزینه مناسب برای درمان جوش و آکنه می نماید. اگرچه علت اثربخشی این روغن در درمان آکنه به طور دقیق معین نیست، اما می توانیم نتیجه بگیریم که این روغن به وسیله حمله به باکتری هایی که می توانند به طور عمیق وارد منافذ شده و منجر به جوش شوند، جوش و آکنه را از بین می برد.

9. ممکن است پوست را نرم تر و مرطوب تر کند

در یک مطالعه روغن هسته انگور به همراه سایر ترکیبات گیاهی، که ادعا می گردد خاصیت کشسانی و لطافت پوست را افزایش می دهند، آنالیز شدند. نتایج این مطالعه بهبود رطوبت، افزایش نرمی و لطافت و بهبود خاصیت کشسانی پوست را نشان داد. روغن هسته انگور در محافظت از پوست اثرگذار است و به بهبود عملکرد ویتامین C و ویتامین E موجود در پوست یاری می نماید.

10. رنگ پوست را یکنواخت می نماید

روغن هسته انگور حاوی آنتی اکسیدان قدرتمندی به نام پروآنتوسیانیدین است . در صورت مصرف منظم روغن هسته انگور روی پوست، این آنتی اکسیدان ممکن است رنگ پوست را همگون و یکنواخت کند. همچنین نشان داده شده که مصرف روغن هسته انگور به صورت خوراکی علائم ملاسما را بهبود می بخشد.

ملاسما یک نوع مشکل پوستی رایج است که منجر به بروز تکه های تیره و بی رنگ روی پوست می گردد. این عارضه در زنان بسیار رایج تر از مردان است. بر اساس گزارشات آموزشگاه پوست آمریکا، 90 درصد افرادی که دچار ملاسما می شوند خانم هستند.

11. می تواند از پوست در برابر آسیب نور خورشید محافظت کند

آنتی اکسیدان های قدرتمند موجود در روغن هسته انگور فواید دیگری هم دارند. یک آنالیز به این نتیجه رسید که این روغن مفید به محافظت از پوست در برابر جذب کامل آسیب های ناشی از اشعه های فرابنفش مضر خورشید (UV) محافظت می نماید.

12. ممکن است در درمان زخم مفید باشد

اسیدهای چرب موجود در روغن هسته انگور مثل اسیدلینولنیک در درمان زخم ها نقش دارند. بر اساس یک آنالیز در سال 2018، مصرف اسیدلینولنیک ممکن است سرعت ترمیم بافت ها را افزایش دهد.

خواص روغن هسته انگور برای مو

روغن هسته انگور برای مو هم فوایدی دارد که در ادامه به توضیح آن ها پرداخته ایم.

13. به تقویت و حفظ سلامت مو یاری می نماید

روغن هسته انگور ممکن است در بهبود سلامت مو و کف سر مفید باشد. اگر دچار شوره هستید، که معمولا در اثر خشکی پوست سر رخ می دهد، با مالیدن روغن هسته انگور روی کف سرتان می توانید به از بین رفتن سلول های پوستی مرده و مرطوب کردن کف سر خود یاری کنید.

برخی روغن های طبیعی مثل روغن زیتون و روغن نارگیل برای مو مفید هستند، اما استفاده موضعی از آن ها به مو احساس سنگینی و چربی می دهد. روغن هسته انگور سبک است و چنین اثری را از خود باقی نمی گذارد. استفاده از روغن هسته انگور رطوبت، استحکام و درخشندگی موها را بیشتر می نماید.

قبل از اینکه موهایتان را بشویید، چند قاشق غذاخوری روغن هسته انگور را روی موها و کف سر خود ماساژ دهید تا از خواص آن بهره مند شوید. این روغن همچنین به عنوان درمان طبیعی کچلی شناخته می گردد. باور بر این است که اسیدلینولنیک موجود در این روغن رشد مو را تحریک می نماید.

روغن هسته انگور حاوی فلاونوئیدهای قدرتمندی است که ممکن است در رشد مو اثرگذار باشند. هرچند به تحقیقات بیشتری در این زمینه احتیاج است.

آیا روغن هسته انگور بهتر از روغن زیتون یا روغن آووکادو است؟

روغن هسته انگور مثل سایر روغن های سبزیجات از جمله روغن ذرت، روغن کانولا یا روغن آفتاب گردان علاوه بر اینکه حاوی مقدار کمی از ویتامین هایی مثل ویتامین E است، اسیدهای چرب چند غیراشباع دارد. مصرف این نوع چربی ها با کاهش سطح کلسترول خون، بهبود سلامت قلب و… در ارتباط است.

ایجاد تعادل بین مصرف اسیدهای چرب چند غیراشباع و سایر چربی ها مثل امگا 3، چربی های تک غیراشباع و چربی های اشباع شده اهمیت زیادی دارد. اگر میزان امگا 6 موجود در روغن هسته انگور را با سایر روغن های مخصوص پخت وپز مقایسه کنیم، متوجه می شویم که روغن هسته انگور بیشترین میزان این چربی را دارد. در ادامه مقدار اسیدهای چرب امگا 6 موجود در برخی از روغن ها آورده شده است.

 • روغن هسته انگور: 70 درصد
 • روغن آفتاب گردان: 68 درصد
 • روغن ذرت: 54 درصد
 • روغن سویا: 51 درصد
 • روغن کانولا: 19 درصد

برخی از متخصصان توصیه می نمایند اگر به دنبال دریافت مواد مغذی هستید، انگور بخورید و از سایر روغن ها مثل روغن زیتون و روغن نارگیل برای پخت وپز بهره ببرید. با این وجود استفاده از روغن هسته انگور در حرارت بالا بهتر از روغن های دیگر است که نقطه دود پایینی دارند.

چگونه از روغن هسته انگور برای پوست استفاده کنیم؟

استفاده از روغن هسته انگور روی پوست آسان است. می توانید روغن هسته انگور خالص را خریداری نموده و از آن به عنوان سرم صورت قبل از خواب بهره ببرید. یک قطره از این روغن را به کرم مرطوب نماینده و کرم بدن دلخواه خود اضافه کنید. این کار به حفظ رطوبت در پوست یاری می نماید.

همچنین می توانید روغن هسته انگور را کمی داغ نموده و آن را روی کف دست ریخته و به عنوان یک ماسک مرطوب نماینده روی پوست خود بمالید. مخلوط کردن روغن هسته انگور با روغن های اسانسی مثل روغن اسطوخودوس ممکن است پوست شما را به شدت نرم و لطیف کند.

می توانید عصاره روغن هسته انگور را در شکل مایع یا کپسول هم بخرید . اگر برای چند هفته این روغن را بخورید، ممکن است ظاهر پوستتان بهبود پیدا کند.

عوارض جانبی روغن هسته انگور

مصرف روغن هسته انگور روی پوست تقریبا بی خطر است، مگر اینکه به آن حساسیت داشته باشید . توصیه می گردد قبل از استفاده از هر نوع روغن روی پوست، تست پچ را انجام دهید.

برای انجام این تست، مقدار کمی از روغن را روی مچ یا بازویتان بمالید و 24 ساعت صبر کنید. اگر پوستتان هیچ واکنشی نشان نداد، می توان نتیجه گرفت که استفاده از این روغن روی پوستتان بی خطر است.

نظرات متناقضی درباره اسیدهای چرب موجود در روغن هسته انگور وجود دارد. همان طور که در بالا اشاره کردیم، ایجاد تعادل بین چربی های مختلف بسیار مهم است و عدم تعادل آن می تواند بدن را با مشکلاتی روبرو کند. روغن هسته انگور برای افرادی که دچار عارضه های زیر هستند، خطرناک است.

 • افراد مبتلا به بیماری های خون
 • کسانی که قرار است عمل جراحی داشته باشند.
 • افرادی که داروهای رقیق نماینده خون مثل وارفارین یا آسپرین مصرف می نمایند.

عوارض مصرف بیش از حد مواد غذایی مثل روغن هسته انگور که حاوی مقدار زیادی امگا 6 هستند، به توضیح زیر است.

 • افزایش التهاب: زیاده روی در مصرف اسیدهای چرب چند غیراشباع و مصرف کم امگا 3 می تواند التهاب را افزایش دهد که این موضوع خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های مزمن را بالا می برد. التهاب زمانی رخ می دهد که رادیکال های آزاد نحوه عملکرد DNA را تغییر دهند، به غشای سلولی حمله نمایند و باعث تغییر در کارکرد سیستم ایمنی بدن شوند. هرچه سطح التهاب در بدن بیشتر باشد، زودتر دچار نشانه های پیری و بیماری های مختلف می شوید.
 • افزایش سطح کلسترول خون: زمانی که از مواد غذایی سمی رادیکال های آزاد جذب می کنیم، بدنمان نمی تواند از کلسترول استفاده کند. این موضوع می تواند احتمال مسدود شدن شریان ها و بیماری قلبی را افزایش دهد.
 • عدم تعادل هورمونی و اختلالات تیروئیدی: التهاب به توانایی بدن برای فراوری و متعادل کردن هورمون های مهم آسیب می رساند. سطح بسیار بالای امگا 6 در بدن ممکن است با هورمون ها و فعالیت تیروئید تداخل پیدا کند.
 • چاقی و اضافه وزن: زمانی که سطح التهاب بدن افزایش پیدا نموده وهورمون ها تغییر نمایند، عملکرد تیروئید هم مختل شده و سرعت سوخت وساز بدن کند می گردد . این موضوع اضافه وزن و چاقی را به دنبال دارد.

نکته آخر

روغن هسته انگور برای سلامتی بدن، پوست و مو خواص متنوعی دارد. از جمله خواص روغن هسته انگور می توانیم به درمان جوش و آکنه، تقویت سیستم ایمنی بدن به دلیل دارا بودن ویتامین E و افزایش لطافت و درخشندگی مو اشاره کنیم. با این حال توجه داشته باشید که به تحقیقات بیشتری برای تأیید خواص روغن هسته انگور احتیاج است .

منبع: very well fit, draxe, medical news today, health line

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 تیر 1400 بروزرسانی: 6 تیر 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1401

به "13 فایده خارق العاده روغن هسته انگور برای سلامتی، پوست و مو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 فایده خارق العاده روغن هسته انگور برای سلامتی، پوست و مو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید