آسیب عرضه اولیه ها به بازار چه بود؟ ، آیا عرضه اولیه ها گران هستند؟

به گزارش مجله زیتوا، به گزارش خبرنگاران، هفته های گذشته با ورود عرضه های اولیه به بازار سهام و افت بیشتر شاخص کل بعضی از نمادها مانند فجهان و فسبزوار که به تازگی هم وارد بازار شدند با روندی منفی روبرو شدند و صف خرید این دو عرضه اولیه در کمتر از یک هفته شکسته شد. اما چرا عرضه های اولیه سال جاری در ایجاد جو منفی و اصلاح بیشتر شاخص نقش داشتند؟

آسیب عرضه اولیه ها به بازار چه بود؟ ، آیا عرضه اولیه ها گران هستند؟

مریم محبی، کارشناس بازار سهام درباره شیوه ورود عرضه های اولیه به بازار سهام به خبرنگاران گفت: عرضه اولیه سهام شرکت ها در واقع مجذوب نماینده ترین گزینه سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران، به ویژه تازه واردترها و افراد دارای سرمایه های اندک به تعداد می رود.

نمادهای بورسی که در هر یک از بازارهای بورس یا فرابورس درج می شوند ابتدا به وسیله یکی از شرکت های مشاور سرمایه گذاری یا تامین سرمایه مراحل ارزش گذاری را طی می نمایند.

وی در این باره اضافه نمود: این معین ارزش بر اساس آنالیز کامل بنیادی شرکت، تخمین سودآوری آینده، تخمین نرخ بازدهی مورد انتظار سرمایه گذار و استفاده از روش های ارزش گذاری همانند تنزیل جریانات نقدی انجام می گردد.

محبی گفت: اگر ارزش سهمی که در بازار عرضه می گردد، به وسیله شرکت های مربوطه، مناسب ارزیابی نشده و اصطلاحا بصورت overvalue یا گران فروشی در بورس عرضه گردد، این موضوع آسیب های متعددی را بصورت زنجیروار بر پیکره کلی بازار بورس وارد خواهد نمود. زیرا سهامداران در هنگام عرضه و یا هنکام خرید متوجه این گران فروشی شده و اعتماد خود را نسبت به بی طرف بودن سازمان و بعلاوه شرکت ارزش گذار از دست می دهد.

اثرات گران فروشی عرضه اولیه

وی درباره آثار زیان گران فروشی عرضه اولیه ها در بازار گفت: این امر باعث خروج زودهنگام سرمایه گذاران از بورس و متعاقبا خروج نقدینگی از بازار می گردد که می توانست عواید حاصل از عرضه اولیه را وارد فرآیند توسعه شرکت نماید. بنابراین زیان سهامدار، باعث خروج سرمایه از بخش مولد اقتصاد کشور شده و همزمان اعتبار و توان ارزیابی ارزش یک نماد که به وسیله شرکت های مربوطه به درستی تشخیص داده نشده است، اعتبار کلی شرکت ارزش گذار و بعلاوه شاکله کلی سازمان بورس را دچار چالش های متعدد می نماید.

وی تاکید نمود: بنابراین ضروری است تا شرکت های مشاور سرمایه گذاری یا تامین سرمایه به اسم نهادهای ذیصلاح به وسیله بورس، قدردان اعتماد سرمایه گذاران و بعلاوه سازمان بورس بوده و با اعلام واقعی ارزش ذاتی هر نماد، باعث افزایش مجذوب نمایندهیت مشارکت مردم در خرید عرضه های اولیه شوند.

محبی در بخش دیگری درباره اهمیت زمان عرضه یک سهم به بازار سهام گفت: زمان عرضه، از مبحث گران بودن یا نبودن آن، با اهمیت تر است. هر چند عرضه اولیه های اخیر می توانست با قیمت مناسب تری به بازار عرضه گردد، ولی مقرون به صرفه ترین سهم هم اگر در زمان نامناسب عرضه گردد، فرایند عادی بازار را دچار چالش می نماید.

وی اضافه نمود: عرضه های اخیر در کمتر از یک هفته از زمان عرضه، قفل در صف فروش شدند که این موضوع بیانگر و تایید نماینده اهمیت لزوم ورود عرضه های اولیه با قیمت مناسب و در زمان مناسب است.

آخرین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1548

به "آسیب عرضه اولیه ها به بازار چه بود؟ ، آیا عرضه اولیه ها گران هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسیب عرضه اولیه ها به بازار چه بود؟ ، آیا عرضه اولیه ها گران هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید