اجاره بهای مسکن در سال 99 چه می گردد؟

به گزارش مجله زیتوا، به گزارش تجارت نیوز، مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی تبعات شیوع کرونا را بر حوزه مسکن آنالیز و هشت راه حل پیشنهادی ارائه کرد.

اجاره بهای مسکن در سال 99 چه می گردد؟

جهت دریافت خدمات طراحی حیاط ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

در این گزارش رشد 60 درصدی قیمت مسکن در سال 98 درادامه رشد 70 درصدی در سال 97، موجب دورشدن هر چه بیشتر این کالا از دسترس مصرف کنندگان واقعی برشمرده شده است. همچنین ضمن اشاره به اقدامات حمایتی بعضی دولت ها از مستاجران و نیز در پیش رو بودن احتمال افزایش 30 درصدی اجاره بها، از انفعال دولت در ساماندهی بازار مسکن استیجاری انتقاد و بر ضرورت اجرای سریع تر راهکارهایی مانند پرداخت وام استیجاری به مستاجران تاکید شده است.

گزارش این مرکز در مورد آنالیز ابعاد آثار ویروس کرونا بر بخش مسکن حاکی از این است که با افت شدید فعالیت های مالی در اسفند 98، تعداد معاملات ماهانه مسکن تهران 24 درصد نسبت به بهمن ماه این سال کاهش یافته است و پیش بینی می گردد این فرایند کاهشی در فروردین ماه 99 هم ادامه یافته باشد.

همچنین به نظر می رسد تداوم شرایط قرمز و تعطیلی کسب وکارها به طور مستقیم به کاهش یا ثبات تعداد معاملات و ثبات یا کاهش قیمت ها در بهار سال جاری منجر گردد. در حوزه اجاره بها نیز به نظر می رسد با توجه به آسیب معیشت خانوار، تثبیت اجاره بها در دو ماه ابتدای سال 1399 محتمل باشد؛ هرچند در ادامه سال احتمالا به فرایند افزایشی بین 20 تا 30 درصد سال های اخیر بازخواهد گشت. موضوع مهم در این حوزه تشدید شکاف استطاعت خانوار با پرداخت هزینه اجاره بهاست که به نظر می رسد نیازمند مداخله دولت به وسیله راهکارهایی مانند پرداخت وام استیجاری به مستاجران است.

پیش بینی کاهش حداقل 10 درصدی عرضه مسکن در نیمه نخست 99

شیوع کرونا، توقف تدریجی الزامی یا خودخواسته فعالیت کارگاه های ساختمانی شهرها را از اسفند ماه در پی داشته است. مرکز پژوهش ها در این زمینه پیش بینی نموده است که این شرایط تا سرانجام فروردین ماه ادامه خواهد یافت و پس از آن به مرور به روال معمول نزدیک می گردد که به مثابه دو ماه تاخیر در تکمیل واحدهای ساختمانی است؛ موضوعی که به همراه دشواری و محدودیت های تردد برون و درون شهری، ملاحظات سلامت نیروی انسانی و تعطیلی کسب وکارهای مرتبط، حداقل 10 درصد کاهش عرضه مسکن در نیمه نخست 99 را موجب خواهد شد.

8 پیشنهاد برای کاهش اثر کرونا بر مسکن

مرکز پژوهش های مجلس در سرانجام هشت پیشنهاد را برای کاهش آثار مالی کرونا بر حوزه مسکن بر شمرده است:

1- ارائه گزینه های حمایتی به مستاجران شامل: امکان پرداخت وام استیجاری، معافیت یک ماهه اجاره بهای املاک دولتی و نهادهای عمومی، تمدید سه ماهه مدت قراردادهای جاری املاک دولتی و نهادهای عمومی بدون افزایش اجاره بها

2- تسریع ورود وزارت راه و شهرسازی به ساماندهی بازار استیجاری

3- تمدید عدم افزایش عوارض صدور پروانه ساختمانی از دو ماه ابتدای سال به شش ماه نخست سال 1399

4- کاهش نرخ سود و افزایش مدت بازپرداخت وام های بانکی برای هر سوی عرضه و تقاضای مسکن

5- تنفس 3 تا 6 ماهه اقساط سازندگان و خریداران مسکن بر حسب میزان آسیب پذیری

6- توسعه خدمات مشاوره آنلاین و بسترهای مجازی انتخاب و خرید و اجاره مسکن

7- تکمیل، اصلاح و ارتقای سامانه اطلاع رسانی املاک و مستغلات وزارت راه و شهرسازی برای کشف قیمت واقعی برای متقاضیان مبتنی بر معاملات واقعی

8- بخگرددگی حق بیمه کارگاه های ساختمانی به میزان دوماه

منبع: خراسان نیوز

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 1 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 553

به "اجاره بهای مسکن در سال 99 چه می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجاره بهای مسکن در سال 99 چه می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید