حقایقی در باره تخم مرغ؛ بالاخره خوب است یا مضر؟ ، همهٔ تخم مرغ ها را در یک سبد نگذارید

به گزارش مجله زیتوا، اگر چیزی به نام غذای کامل وجود داشته باشد، تخم مرغ بدون تردید پیروز این میدان است. همواره در دسترس است، به آسانی پخته می گردد و گران نیست و سرشار از پروتئین است.

حقایقی در باره تخم مرغ؛ بالاخره خوب است یا مضر؟ ، همهٔ تخم مرغ ها را در یک سبد نگذارید

بی بی سی نوشت: کریستوفر بلسو، دانشیار علوم تغذیهٔ دانشگاه کنکتیکت ایالات متحده، می گوید: تخم مرغ تمام مواد مناسب و لازم برای رشد موجود زنده را دارد پس تردیدی نیست که سرشار از مواد غذایی باشد.

خوردن تخم مرغ در کنار موادغذایی دیگر به بدن ما یاری می نماید که ویتامین های بیشتری هم جذب کند. برای مثال، در پژوهشی دریافتند که اضافه کردن تخم مرغ به سالاد باعث افزایش میزان جذب ویتامین E دریافتی از سالاد می گردد.

تا چند دهه، مصرف تخم مرغ به دلیل میزان بالای کلسترول آن بسیار بحث انگیز بود چون برخی تحقیقات ارتباطاتی میان آن و بیماری های قلبی یافته بود. یک زردهٔ تخم مرغ حاوی حدود 185 میلی گرم کلسترول است که بیش از نیمی از 300 میلی گرم احتیاج روزانه ای است که در راهنمای تغذیهٔ ایالات متحده تاکنون تجویز شده است.

  • آیا تخم مرغ به جای اینکه غذایی عالی باشد ممکن است به ما صدمه بزند؟

کلسترول، چربی زردفامی است که در کبد و روده های ما ایجاد می گردد و در هر یک از سلول های بدن ما هم وجود دارد؛ ما معمولاً فکر می کنیم چیز مضری است اما کلسترول برای ساختمان سلول ها و ایجاد بافت سلولی حیاتی و لازم است. هم چنین بدن ما برای ساخت ویتامین D و ساخت هورمون های تستوسترون و استروژن به آن احتیاج دارد.

بدن ما همهٔ کلسترول مورد احتیاجش را خودش می سازد اما هم چنین آن را در مواد غذایی حیوانی که مصرف می کنیم، پیدا می نماید از جمله گوشت گوساله، میگو و تخم مرغ به همان اندازهٔ پنیر و کره.

علاوه بر میگو، تخم مرغ تنها غذایی است که کلسترول بالایی دارد و چربی اشباع شدهٔ کمی دارد

کلسترول همراه با ملکول های لیپوپروتئین در خون جریان دارد. هر فرد ترکیب خاصی از انواع گوناگون لیپوپروتئین ها دارد و این ترکیب خاص فردی ماست که مشخص می نماید چقدر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی قرار داریم.

کلسترول لیپوپروتئین کم چگالی (LDL) که آن را به نام کلسترول بد می شناسیم از کبد به رگ ها و بافت های بدن منتقل می گردد. پژوهشگران می گویند این امر باعث می گردد که کلسترول در رگ های خونی رسوب کند وخطر بروز بیماری های قلبی وعروقی را افزایش دهد.

محققان به طور قطعی ارتباطی میان مصرف کلسترول و افزایش خطر بیماری های قلبی وعروقی نیافته اند. در نتیجه در راهنمای تغذیهٔ ایالات متحده و همینطور بریتانیا هیچ محدودیتی در خصوص مصرف کلسترول وجود ندارد در عوض بر میزان مصرف چربی های اشباع شده تأکید شده است که باعث افزایش خطر بیماری های قلبی و عروقی می گردد.

مصرف مواد غذایی حاوی چربی های اشباع شده به طور خاص میزان LDL یا کلسترول بد ما را بالا می برند. برخی از چربی های اشباع شده به طور طبیعی در محصولات حیوانی وجود دارند و برخی هم به مقدار بسیار بالایی در محصولات فراوری شده مثل مارگارین و میان وعده ها و غذاهای سرخ شده و برشته مانند شیرینی و دونات ها و کیک ها وجود دارد.

علاوه بر میگو، تخم مرغ تنها غذایی است که کلسترول بالایی دارد و چربی اشباع شدهٔ کمی دارد.

ماریا لوز فرناندز، پروفسور علوم تغذیه در دانشگاه کنکتیکت ایالات متحده که در آخرین تحقیق خود هیچ ارتباطی میان خوردن تخم مرغ و افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی نیافت، می گوید: کلسترول موجود در تخم مرغ بسیار بیشتر از گوشت و محصولات حیوانی دیگر است و چربی اشباع شده باعث افزایش میزان کلسترول خون می گردد. در طول سال ها در پژوهش های بسیاری این موضوع روشن شده است.

بحث بر سر تأثیر تخم مرغ بر سلامت تا حدودی تغییر نموده است چون بدن ما می تواند کلسترولی که مصرف می کنیم را جبران کند.

الیزابت جانسون، استادیار تحقیق علوم تغذیه در دانشگاه تافتس واقع در بوستون ایالات متحده، می گوید: سیستم هایی در بدن عمل می نماید که برای بیشتر افراد کلسترول موجود در رژیم غذایی مسئله ای ایجاد نمی نماید.

در سال 2015 جانسون و گروهی از محققان با آنالیز 40 پژوهش هیچ شواهد قطعی مبنی بر ارتباط میان کلسترول موجود در رژیم غذایی و بیماری های قلبی نیافتند.

او می گوید: بدن تنظیم خوبی در مصرف کلسترول موجود در رژیم های غذایی دارد و خودش کلسترول کمتری می سازد.

بلسو می گوید که تخم مرغ نقش خیلی کمتری در تهدید سلامت ما دارد. کلسترول زمانی مضر است که در رگ های ما اکسید گردد اما اکسیداسیون در کلسترول موجود در تخم مرغ اتفاق نمی افتد.

او می گوید:وقتی کلسترول اکسید می گردد، ممکن است التهاب آور باشد اما انواع گوناگونی از آنتی اکسیدان ها در تخم مرغ وجود دارد که جلوی اکسید شدن آن را می گیرد.

برخی از کلسترول ها برای ما خوب هم هستند. کلسترول لیپوپروتئین پرچگالی (HDL) که به کلسترول خوب معروف است به کبد می رود و در آنجا تجزیه می گردد و از بدن خارج می گردد. به نظر می رسد که لیپوپروتئین پرچگالی با جلوگیری از تشکیل کلسترول در خون، اثر حفاظتی هم در برابر بیماری های قلبی وعروقی داشته باشد.

بحث بر سر تأثیر تخم مرغ بر سلامت تا حدودی تغییر نموده است چون بدن ما می تواند کلسترولی که مصرف می کنیم را جبران کند

فرناندز می گوید: بهتر است افراد نسبت که کلسترولی که در جریان خون شان وجود دارد حساس باشند چون یکی از عواملی است که منجر به بیماری های قلبی می گردد.

آنچه اهمیت دارد نسبت کلسترول خوب HDL به کلسترول بد LDL در بدن ماست. افزایش میزان کلسترول خوب جلوی اثرات منفی کلسترول بد را می گیرد.

بلسو می گوید که هرچند بیشتر ما توانایی مهار کلسترول موجود در رژیم غذایی و تجزیه ٔ آن را در کبد خود داریم اما حدود یک سوم از ما پس از خوردن کلسترول با افزایش 10 تا 15 درصدی کلسترول در خون روبرو می شویم.

بلسو می گوید که آزمایشات نشان داده است که افراد لاغر و سالم پس از خوردن تخم مرغ بیشتر محتمل است که با افزایش کلسترول بد LDL روبرو شوند. کسانی که اضافه وزن دارند یا مبتلا به دیابت هستند افزایش کمتری در میزان کلسترول بد LDL و افزایش بیشتری در مولکول های کلسترول خوب HDL پیدا می نمایند. پس اگر سالم باشید و آغاز به خوردن تخم مرغ کنید احتمال اینکه تخم مرغ اثری منفی بر شما داشته باشید بیش از کسانی است که اضافه وزن دارند اما اگر سالم باشید به احتمال زیاد میزان بیشتری کلسترول خوب HDL در بدن تان دارید و از این رو افزایش کلسترول بد LDL چندان آسیبی به شما نمی زند.

در پژوهشی که سال جاری منتشر شد، این نظر همگانی که خوردن تخم مرغ هیچ ضرری برای سلامتی ما ندارد، به چالش کشیده شد. پژوهشگران اطلاعات به دست آمده از 30 هزار بزرگسال را در مدت زمان حدود 17 سال آنالیز کردند و دریافتند که هر نصف تخم مرغ اضافه در هر روز به طور مشخصی باعث بروز بیماری های قلبی و مرگ می گردد. (آنها برای افراد مورد پژوهش الگوهای تغذیه ای و شیوهٔ زندگی سالم و فعالیت بدنی مناسب مشخص کردند تا فقط اثر خوردن تخم مرغ را دریابند).

نورینا آلین، یکی از پژوهشگران و دانشیار رشتهٔ طب پیشگیری دانشگاه نورت وسترن ایالت ایلینوی ایالات متحده می گوید: ما دریافتیم به نسبت هر 300 میلی گرم کلسترول اضافه که فرد مصرف می نماید بدون در نظر دریافت این که در چه مادهٔ غذایی باشد، 17 درصد خطر بیماری های قلبی و عروقی و 18 درصد خطر مرگ ومیر به علل دیگر افزایش پیدا می نماید.

ما هم چنین دریافتیم که هر نصفه تخم مرغ در روز باعث 6 درصد افزایش خطر بیماری های قلبی و 8 درصد افزایش میزان مرگ ومیر می گردد.

با اینکه این پژوهش یکی از گسترده ترین پژوهش ها در زمینهٔ ارتباط میان تخم مرغ و بیماری های قلبی بوده است اما مشاهده ای است و نشانی از رابطه ٔ علت و معلولی در آن دیده نمی گردد. این پژوهش هم چنین بر مبنای اطلاعات به دست آمده از گزارش های فردی شرکت نمایندگان در برابر این پرسش که ماه پیش یا سال پیش چه می خورده اند و آنالیز وضعیت سلامت آنها در طول 31 سال بوده است. به این معنا که پژوهشگران فقط تصویر و تصور کوتاهی از تغذیهٔ شرکت نمایندگان داشته اند، بی توجه به این که رژیم غذایی ما در طول زمان تغییر می نماید.

این پژوهش با نتایج به دست آمده در گذشته هم تعارض و ناسازگاری دارد. چندین پژوهش نشان داده است که تخم مرغ برای سلامت قلب خوب است. در آخرین آنالیز روی نیم میلیون بزرگسال در چین که در سال 2018 منتشر شد به نتیجه ای کاملاً خلاف این پژوهش رسیده بودند: مصرف تخم مرغ باعث کاهش میزان خطر ابتلا به بیماری های قلبی می گردد. کسانی که هر روز تخم مرغ می خورند در مقایسه با کسانی که تخم مرغ نمی خورند 18 درصد کمتر احتمال مرگ بر اثر بیماری های قلبی دارند و 28 درصد کمتر خطر مرگ بر اثر سکته دارند.

همانند پژوهش قبلی، این پژوهش هم مشاهده ای است به این معنا که ممکن نیست از آن به رابطهٔ علت و معلولی رسید. (آیا بزرگسالان سالم تر در چین بیشتر تخم مرغ می خورند یا خوردن تخم مرغ باعث می گردد که آنها سالم تر باشند؟) این موضوع البته باعث سردرگمی است.

  • تخم مرغ خوب

همچنان که این پژوهش ها با شور و حرارت به آنالیز اثرات کلسترول تخم مرغ بر سلامت ما می پردازند، ما می دانیم که تخم مرغ از راه هایی برمیزان خطر ابتلای ما به بیماری اثر می گذارد.

یکی از آنها مادهٔ موجود در تخم مرغ به نام کولین است که ما را در برابر بیماری آلزایمر محافظت می نماید و از کبد ما مراقبت می نماید.

این ماده اثرات منفی هم دارد. کولین با میکروب های موجود در روده ها متابولیزه می گردد و به مولکولی به نام TMO تبدیل می گردد که جذب کبد می گردد و در آنجا تبدیل به TMAO تری متیل آمین ان اکسید یا ملکول مرتبط با افزایش خطر بیماری های قلبی و عروقی می گردد.

بلسو از اینکه خوردن مقدار زیادی کولین تخم مرغ باعث افزایش TMAO گردد، تعجب کرد: او در پژوهش هایی افراد مورد مشاهده ای را یافت که حتی تا 12 ساعت پس از مصرف تخم مرغ هم میزان بالایی از TMAO داشته اند.

خوردن هرروزهٔ تخم مرغ برای صبحانه شاید تصمیم عاقلانه ای نباشد؛ بهتر است رژیم غذایی متنوعی داشته باشیم

پژوهش در زمینهٔ اندازه گیری میزان مصرف تخم مرغ و TMAO تاکنون فقط افزایش ناپایدار و زودگذری در میزان TMAO نشان داده است. البته اندازه گیری TMAO به عنوان شاخصی برای بیماری های قلبی فقط در سطح پایه و زمانی که افراد روزه می گیرند، ممکن است.

بلسو آن را همانند بالا رفتن میزان قند خون پس از خوردن کربوهیدرات ها می داند، اما افزایش دنباله دار و مداوم میزان قند خون باعث بیماری دیابت می گردد.

او می گوید که شاید وقتی تخم مرغ می خوریم فقط اثرات مفید کولین را دریافت می کنیم.

فرناندز می گوید: مشکل وقتی است که کولین به جای جذب در خون به سوی رودهٔ بزرگ راهی گردد، جایی که تبدیل به TMA و TMAO می گردد.

اما کولین تخم مرغ جذب می گردد و به رودهٔ بزرگ نمی رود و در نتیجه خطر بیماری های قلبی را افزایش نمی دهد.

در همین زمان، دانشمندان به فایده های دیگر تخم مرغ برای سلامتی دست یافتند. برای مثال، زردهٔ تخم مرغ بهترین منبع لوتئین است، ماده ای رنگی که باعث دید بهتر چشم و پیشگیری از بیماری های چشمی می گردد.

جانسون می گوید: دو نوع لوتئین در شبکیهٔ چشم وجود دارد که آن را از صدمات ناشی از نور محافظت می نماید و مانند فیلتر نورآبی عمل می نماید چرا که قرار دریافت آن در معرض نور باعث کمبود و تاری دید می گردد.

هنوز راه درازی برای پژوهشگران در پیش است تا دریابند چرا خوردن تخم مرغ اثرات گوناگونی بر انسان دارد. بیشتر تحقیقات اخیر نشان داده است که تخم مرغ خطری برای سلامتی ما ندارند و بیشتر محتمل است که برای سلامتی ما مفید هم باشند.

با این حال، خوردن هرروزهٔ تخم مرغ برای صبحانه شاید تصمیم عاقلانه ای نباشد، بهتر است رژیم غذایی متنوعی داشته باشیم و همهٔ تخم مرغ ها را در یک سبد نگذاریم...

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 آذر 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 227

به "حقایقی در باره تخم مرغ؛ بالاخره خوب است یا مضر؟ ، همهٔ تخم مرغ ها را در یک سبد نگذارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایقی در باره تخم مرغ؛ بالاخره خوب است یا مضر؟ ، همهٔ تخم مرغ ها را در یک سبد نگذارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید